PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa skarbów z sekretnych miejsc

  • PAP    2 maja 2011 - 11:24
Wystawa skarbów z sekretnych miejsc

Skarby odnalezione przez archeologów w ustronnych miejscach można oglądać w Kaliszu na wystawie „Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach”.
Pokazano różne przedmioty od końca XV do XIX wieku, które wyrzucano lub gubiono w trakcie korzystania z toalet.

Wszystkie prezentowane zabytki pochodzą z Pracowni Zbiorów Gdańskich i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wydobyto je na parcelach położonych w obrębie Starego i Głównego Gdańska, gdzie prowadzono ratownicze badania inwestycyjne.

Odkryto tam kilka latryn. Wydobyto z nich przeszło 400 całych naczyń ceramicznych, chińskiej porcelany, monet, instrumentów muzycznych, holenderskich fajansów, szklanych ampułek i buteleczek z wyposażenia apteki, elementów cynowej i szklanej zastawy stołowej, różnego rodzaju fajek, przyborów toaletowych, elementów strojów oraz bogatą kolekcję zabawek, w tym XVII-wieczną marcepanową figurkę Dzieciątka Jezus z szopki bożonarodzeniowej, a nawet fragment ciastka.

Motywem przewodnim wystawy jest przestrzeń prywatna mieszczan. Artefakty wydobyte z latryn, pokazano w kontekście życia rodzinnego, ilustrując takie zagadnienia jak dieta, zdrowie, moda, czy dzieciństwo.

Na ekspozycji można obejrzeć m.in. naczynia i sprzęty kuchenne, dziecinne zabawki oraz przedmioty używane dla zachowania zdrowia i urody, a nawet ziarna, na podstawie których zrekonstruowano dietę dawnych mieszkańców Gdańska. „Jedne z przedmiotów, mimo kilkusetletniego wieku wydają się znajome, a inne zupełnie zapomniane.

Gdańskie toalety budowano kiedyś na zapleczach posesji, często w ich narożnikach lub przy oficynach oraz w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. Stąd bogactwo przedmiotów, które tam się znalazły. Ekspozycję można oglądać do końca maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.