Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Toruniu

Wystawę ponad 30 szopek bożonarodzeniowych, reprezentatywnych dla różnych regionów Polski, można oglądać w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu.
Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Toruniu

Prezentowane są szopki pochodzą z wielu zakątków kraju, od Kaszub, poprzez Ziemię Chełmińską, Kujawy, Podlasie aż po Żywiecczyznę i Podhale. Szopki wykonane przez regionalnych rzeźbiarzy ludowych charakteryzują się dbałością o formę i proporcje, a także oryginalną ornamentyką. Inne, wykonane z powszechnie dostępnych materiałów, jak tekturowe pudełka, kolorowe papierki czy słoma, wyróżniają się prostotą.

Na wystawie szczególnie zwracają uwagę bogato zdobione, wielobarwne i błyszczące szopki krakowskie. Największa z eksponowanych ruchomych szopek jest dziełem Juliana Brzozowskiego ze Sromowa, a przedstawia Świętą Rodzinę w łowickich strojach i towarzyszącą jej kapelę ludową. Najnowszą szopką spośród wystawionych jest szopka z motywami toruńskiej architektury z 2007 r.

Eksponowanym szopkom towarzyszą rzeźby przedstawiające grupy kolędnicze, malarstwo na szkle o tematyce bożonarodzeniowej oraz przedwojenne i współczesne fotografie.

Wszystkie z eksponowanych szopek pochodzą ze zbiorów toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Wystawa została zorganizowana w zabytkowym spichlerzu na ternie muzeum. Potrwa do 2 lutego 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

jest co podziwiać, czym się zachwycać i na co popatrzeć!!!!

ELEGANCIK, 2011-12-20 19:37:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE