PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa w 100-ną rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego

  • PAP    18 czerwca 2012 - 19:45

Fotografie, dokumenty i pamiątki po ostatnim właścicielu Ordynacji Zamojskiej, polityku i społeczniku, Janie Zamoyskim, zaprezentowano na wystawie otwartej w poniedziałek w Zamościu w 100. rocznicę urodzin ordynata.
Wystawę "Jan Zamoyski (1912-2002) ostatni ordynat - życie i działalność" można oglądać w Książnicy Zamojskiej. W tym roku 12 czerwca przypada 100. rocznica urodzin ordynata, a 29 czerwca 10. rocznica jego śmierci.

Historyk dr Bogdan Szyszka przypomniał na otwarciu wystawy, że Jan Zamoyski angażował się w wiele inicjatyw na rzecz Zamościa, zbudowanego przez jego przodka i do lat 20. XIX w. stanowiącego własność Zamoyskich. Angażował się m.in., jako prezes Warszawskiego Koła Zamościan, w działania, które skłoniły władze do przekazania pieniędzy na rewaloryzację Starego Miasta w Zamościu przed jubileuszem 400-lecia miasta w 1980 r.

"Bez umiejętności dyplomatycznych i koneksji Zamoyskiego nie udałoby się doprowadzić do wpisania Zamościa na listę UNESCO, co nastąpiło w 1992 r." - uważa Szyszka.

Na wystawie zobaczyć można fotografie rodziców Jana Zamoyskiego - hrabiego Maurycego Zamoyskiego i Marii z książąt Sapiehów oraz ich dzieci: Jana, przyszłego ordynata, Andrzeja, Zofii, Róży, Marii, Anny i Pawła, pozujących w ogrodzie przed pałacem w Klemensowie, rodową siedzibą Zamoyskich. Wśród dokumentów znalazła się spisana w 1979 r. relacja Jana Zamoyskiego o losach dzieci zamojszczyzny i jego nekrolog.

Wystawa będzie czynna do 20 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.