PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa w nowym budynku muzeum w Krzemionkach

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 20:29

Wystawę przyrodniczą obrazującą dzieje rezerwatu, fotograficzną - o dolinie Kamiennej i prezentującą obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, udostępniono w nowym budynku obsługi ruchu turystycznego w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie "Krzemionki" k. Ostrowca Świętokrzyskiego.
Czwartkową uroczystość zorganizowaną przy rezerwacie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, połączono z wojewódzką inauguracją sezonu turystycznego.

Dyrektor ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego - któremu podlega rezerwat - Włodzimierz Szczałuba powiedział, że trzy wystawy będą prezentowane na stałe.

Pierwsza ekspozycja nazwana "Krzemionki dawniej i dziś. Posłańcy z przeszłości" ma charakter geologiczno-przyrodniczy. Dzięki makietom, planszom oraz multimediom zwiedzający poznają florę i faunę rezerwatu od okresu jurajskiego i procesy geologiczne kształtujące powstawanie krzemienia pasiastego.

Zdjęcia ostrowieckiego fotografika Andrzeja Łady obrazujące dolinę rzeki Kamiennej, zaprezentowano na drugiej wystawie. Autor wybrał fotografie prezentujące Kamienną z mało popularnych ujęć, ukazujące piękno dzikiej rzeki.

Trzecia ekspozycja to 13 barwnych plansz dokumentujących polskie obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Poza salami ekspozycyjnymi, w budynku obsługi ruchu turystycznego muzeum mieszczą się m. in. infomaty - multimedialne kioski z przewodnikami, z których można dowiedzieć się wszystkiego na temat dziejów kopalni i ekspozycji archeologicznych.

Obiekty położone na terenie przylegającym do rezerwatu, połączono z polem górniczym, przebiegającą przez las ścieżką. Do połowy maja potrwają prace modernizacyjne wioski neolitycznej - chodzi o rekonstrukcję trzech chat z okresu kultury pucharów lejkowatych oraz dokończenie budowy megalitycznego grobowca.

Prace kosztowały ok. 12 mln zł. Rozbudowa muzeum była możliwa dzięki realizacji współfinansowanego ze środków UE projektu Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Szlak ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w regionie.

Czynione są starania o wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według Szczałuby wniosek w tej sprawie będzie można złożyć za ok. dwa lata - m. in. po uregulowaniu kwestii własnościowych i zabezpieczeniu terenu rezerwatu.

W planach jest promocja Krzemionek wspólnie z odległym od kilkanaście kilometrów od muzeum Bałtowem - tamtejszy JuraPark jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem regionu.

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył tu w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. Z okazji jubileuszu 90-lecia odkrycia, we wrześniu planowana jest konferencja naukowa, poświęcona dziejom kopalń.

Podostrowieckie kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Wytwarzane przez górników krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości ponad 600 kilometrów od kopalń. W Krzemionkach zlokalizowano ok. 3,5 tys. szybów połączonych siecią chodników; szyby mają do 9 metrów głębokości.

W muzeum można zwiedzać podziemną trasę utworzoną z połączenia pokopalnianych wyrobisk.

Teren Krzemionek uznano za zabytek już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od 1994 roku stanowią pomnik historii, a od 1995 roku także rezerwat przyrodniczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.