PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa z bajkowym sentymentem

  • PAP    3 maja 2011 - 11:14

Bolek i Lolek, Reksio, Krecik, Miś Uszatek i Colargol - te i inne kultowe postaci z bajek z czasów PRL będzie można wspominać odwiedzając wystawę pt. "Jestem sobie mały miś", która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Jej twórcy zaprezentują m.in. oryginalne lalki Misia Uszatka, Łosia z "Colargola", i Pingwina Pik Poka. Wyjątkowym eksponatem będzie metalowa konstrukcja Misia Uszatka, projekt scenografii i lalek z serii "Miś Uszatek", a także oryginalne folie z kadrami z "Reksia", "Bolka i Lolka", "Porwania Baltazara Gąbki" i "Podróży z zaczarowanym ołówkiem".

Będzie też można przenieść się w czasie, oglądając "Reksia" na ekranie telewizora marki Ametyst, w peerelowskiej aranżacji. Częścią ekspozycji jest pozaekranowe życie bohaterów dobranocek - gadżety reklamowe produkowane w epoce PRL-u, zabawki, gry, puzzle, komiksy, przeźrocza, znaczki, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku - np. budzik z Bolkiem i Lolkiem, noże z Wilkiem i Zającem, zegar z Reksiem. Będą też niezwykle rzadkie egzemplarze opakowań po gumach z Bolkiem i Lolkiem, naklejki z Pszczółką Mają, mydełko i olejek "Jacek i Agatka" czy "Gąska Balbinka".

Niektóre eksponaty mają po czterdzieści lat, ale są również przedmioty produkowane współcześnie, co dowodzi, że popularność starych dobranocek nie przemija.

Kilka pasjonujących przygód bohaterów dobranocek będzie można zobaczyć w specjalnie zaaranżowanej pracowni, wzorowanej na Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym powstała legenda polskiej animacji "Bolek i Lolek". Dzieci przekonają się, jak pracochłonne było tworzenie zaledwie 10-minutowej kreskówki w czasach, gdy nie pracowano jeszcze na komputerach.

Gościem specjalnym uroczystego otwarcia wystawy będzie Wojciech Jama, kolekcjoner i pasjonat, pomysłodawca Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie.

Zarówno podczas otwarcia, jak i trwania wystawy będą się odbywały gry i zabawy, konkursy, dzieci będą mogły fotografować się z Reksiem.

Na wystawie zgromadzono ok. 300 eksponatów wypożyczonych z Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie ze zbiorów Wojciecha Jamy, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Muzeum Bajki Se-ma-for w Łodzi - będącego częścią Fundacji Filmowej Se-ma-for, Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum w Tarnowskich Górach i od osób prywatnych.

Wystawę będzie można oglądać do 13 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.