PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawa zdjęć Poznania z milenijnego roku 1966

  • PAP/JL    12 kwietnia 2016 - 07:28
Wystawa zdjęć Poznania z milenijnego roku 1966

W Muzeum Historii Miasta Poznania trwa wystawa „Rok 1966 w Poznaniu. Oficjalnie i zwyczajnie”. Fot. Pixabay.com

Ponad sto fotografii obrazujących Poznań w 1966 roku oglądać można do końca sierpnia w Rok 1966 w Poznaniu. Oficjalnie i zwyczajnie”.Muzeum Historii Miasta Poznania na wystawie „
Zdjęcia dokumentują poznańskie obchody tysiąclecia państwa polskiego z udziałem najwyższych władz państwowych oraz religijne uroczystości związane z milenium chrztu Polski.

Organizatorzy ekspozycji chcieli przypomnieć czas „wojny o milenium”, podczas której komunistyczne władze starły się z Kościołem o obchody w 1966 roku. Jednej stronie chodziło o pokazanie przewodniej roli rządzącej partii komunistycznej, drugiej – o udowodnienie przywiązania społeczeństwa do wartości chrześcijańskich.

1966 rok był nie tylko kumulacją obchodów milenijnych, ale też kumulacją trwającego od dekady ścierania się władz i Kościoła. Dekadę wcześniej Kościół ogłosił rozpoczęcie obchodów tysiąclecia chrztu, na co władze komunistyczne odpowiedziały obchodami tysiąclecia państwa.

Kulminacja milenijnych obchodów w Poznaniu nastąpiła w niedzielę 17 kwietnia 1966 roku, gdy na placu Mickiewicza odbyła się manifestacja z udziałem najważniejszych władz partyjnych państwowych. Według oficjalnych danych, w uroczystościach tych wzięło udział 200 tys. ludzi.

W tym samym czasie na Ostrowie Tumskim trwały uroczystości tysiąclecia chrztu Polski, była msza św. z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego i tłumy poznaniaków – zdecydowanie większe niż na pl. Mickiewicza.

Autorem większości fotografii prezentowanych na wystawie jest Jerzy Unierzyski, ceniony poznański fotograf, autor wielu albumów o mieście, przez wiele lat pracujący, jako fotoreporter w „Expresie Poznańskim”.

Wystawie towarzyszy publikacja z 70 fotografiami, pokazującymi oficjalny i zwyczajny Poznań w 1966 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.