PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawią dramat K. Wojtyły w Tarnowie

  • tarnow.net.pl    8 maja 2011 - 10:18
Wystawią dramat K. Wojtyły w Tarnowie

8 maja w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się prezentacja dramatu "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły w reżyserii Tomasza Piaseckiego.
"Brat naszego Boga", dramat pisany w drugiej połowie lat 50., doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce (łącznie napisał ich 6, z czego jedna zaginęła w czasie okupacji). Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym.

Powołanie kapłańskie zwyciężyło w rywalizacji z powołaniem artysty - dylemat, który była tak bliski Karolowi Wojtyle. Zanim otrzymał bowiem święcenia kapłańskie w 1946 roku, bardzo intensywnie udzielał się na niwie teatralnej jako aktor, reżyser i dramaturg, osiągając na tym polu duże sukcesy. Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki "Brat naszego Boga", mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania.

Premiera sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się 8 maja br. (niedziela) o godzinie 19.00. Honorowy patronat nad spektaklem objął biskup Wiktor Skworc oraz prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała (oceń prezydenta).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.