Wystawią dramat K. Wojtyły w Tarnowie

  • tarnow.net.pl
  • 08-05-2011
  • drukuj
8 maja w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się prezentacja dramatu "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły w reżyserii Tomasza Piaseckiego.
Wystawią dramat K. Wojtyły w Tarnowie

"Brat naszego Boga", dramat pisany w drugiej połowie lat 50., doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce (łącznie napisał ich 6, z czego jedna zaginęła w czasie okupacji). Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym.

Powołanie kapłańskie zwyciężyło w rywalizacji z powołaniem artysty - dylemat, który była tak bliski Karolowi Wojtyle. Zanim otrzymał bowiem święcenia kapłańskie w 1946 roku, bardzo intensywnie udzielał się na niwie teatralnej jako aktor, reżyser i dramaturg, osiągając na tym polu duże sukcesy. Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki "Brat naszego Boga", mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania.

Premiera sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się 8 maja br. (niedziela) o godzinie 19.00. Honorowy patronat nad spektaklem objął biskup Wiktor Skworc oraz prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała (oceń prezydenta).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE