PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystawy z historią w tle

  • dziennik.stargard.pl    30 kwietnia 2011 - 10:14

Do 9 maja w Bibliotece Publicznej w Marianowie (powiatu stargardzki) można oglądać dwie wystawy: "Theodor Fontane - 192. rocznica urodzin" oraz "Druki ulotne i okolicznościowe z XVI i XVIII w. w zbiorach starych druków Książnicy Pomorskiej".
Celem pierwszej wystawy jest zaprezentowanie mieszkańcom Marianowa publikacji książkowych w języku polskim i niemieckim tego autora. Theodor Fontane (ur. 30 grudnia 1819, zm. 20 września 1898 w Berlinie) - niemiecki pisarz, poeta, dziennikarz, krytyk oraz farmaceuta. Fontane, który swego czasu uczęszczał do szkoły i mieszkał w Świnoujściu, uważany jest za wybitnego przedstawiciela niemieckiego realizmu mieszczańskiego. W swoich powieściach udaje mu się w bardzo trafny sposób charakteryzować osoby za pomocą ich zewnętrznej postaci, ich otoczenia, a w szczególności sposobu mówienia. W powieści Effi Briest, jednej z najpopularniejszych jego pióra, podjął się osądzenia hipokryzji, jaką dostrzegał w zachowaniach pruskiej burżuazji.                                                                                

Dlaczego wystawa odbywa w Marianowie? A to dlatego, że pisarz bardzo interesował się historią Sydonii von Borck, która nierozerwalnie związana jest z dziejami Marianowa. Koniec końców stało się tak, że Sydonia trafiła do światowej literatury i sztuki. Theodor Fontane interesował się nią i wędrował jej śladami. Chciał poświęcić jej duży utwór, zbierał materiały, był w Marianowie. W artykule opublikowanym niedawno w "Zeszytach Kulickich", wydawanych przez Akademię Europejską Kulice-Külz,  napisano, że Sydonia interesowała go, bo interesowały go kobiety niezwykłe, nieprzystające do swego otoczenia i często przez nie potępiane, złe i jednocześnie dobre, ale zawsze namiętne, wolne, niezależne. Interesowała go natura kobiet. Sydonię widział jako postać tragiczną, formatu Szekspirowskiego. Elsbeth Vahlefeld przypuszcza, że właśnie dlatego nie napisał o niej ostatecznie książki. Wymagałaby czasochłonnej pracy, a Theodore Fontane czasu nie miał.             
                                         
Druga wystawa prezentowana jest na oprawnych planszach, przedstawiająca starodruki, druki ulotne i okolicznościowe XVI i XVIII wieku w zbiorach starych druków Książnicy Pomorskiej. Są to ciekawe i bardzo kunsztownie wykonane druki urzędowe, druki okolicznościowe, np. "Zarządzenie Księcia Filipa II dotyczące niepokojów panujących wewnątrz kraju i zagrożenia państwa z zewnątrz" - Szczecin, 1616 r. lub "Życzenia noworoczne skierowane do Księcia Filipa II przez profesorów Pedagogium i przedstawicieli miejscowego patrycjatu" - Szczecin 1618 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.