Wznowiono połączenie kolejowe Zagórz-Komańcza w Bieszczadach

W sobotę (1 sierpnia) wznowione zostanie połączenie kolejowe Zagórz-Komańcza w Bieszczadach. Dzięki temu turyści będą mogli łatwiej dotrzeć m.in. do klasztoru w Komańczy, gdzie internowany był prymas Stefan Wyszyński.

Do tej pory pociągi w Bieszczadach docierały tylko do Zagórza. Od soboty, po czterech latach przerwy szynobusem będzie można dotrzeć do Komańczy. Połączenie będzie działać w weekendy, pociąg będzie rozpoczynał kurs rano z Jasła (godz. 7), przez m.in. Krosno, Zagórz dotrze do Komańczy przed godz. 10. W powrotną drogę pociąg ruszy po godz. 16. Ceny biletów na trasę Jasło-Komańcza wynoszą od 12 zł do 6 zł (ulgowe).

Połączenie będzie obsługiwane autobusem szynowym, w którym jest 70 miejsc siedzących oraz 100 stojących. Szynobus wyposażony jest m.in. w automat do sprzedaży biletów, są też w nim przewidziane miejsca do przewozu rowerów. Pasażerowie będą mogli korzystać z bezpłatnej sieci WiFi.

Pasażerowie są bezpieczni

Jak poinformowała PAP Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe w Krakowie, przed uruchomieniem połączenie spółka wykonała kompleksowy przegląd infrastruktury służącej pasażerom.

"Perony i przejścia zapewniają bezpieczny dostęp do pociągów. Wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każde skrzyżowanie toru i drogi kierowca oraz pieszy pokonają bezpiecznie, zachowując zasady ruchu drogowego" - dodała.

Szalacha podkreśliła, że ostrożność na przejazdach kolejowych muszą zachować przede wszystkim kierowcy, którzy mogli się przyzwyczaić, że pociągi nie kursują do Komańczy. "Przerwa w kursowaniu na tej linii wynosiła 4 lata, dlatego apelujemy, żeby kierowcy uważali, zbliżając się do przejazdów kolejowych na tym odcinku" - dodała.

Więcej atrakcji turystycznych

Dzięki połączeniu turyści będą mogli koleją dotrzeć do Komańczy, gdzie można zwiedzić klasztor ss. Nazaretanek. Klasztor był ostatnim miejscem internowania ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spędził w nim równy rok; jego klasztorny pokój jest udostępniony odwiedzającym.

Komańcza to jednak nie tylko klasztor. Od 1974 roku wieś ma status uzdrowiska. Jest też gminą ekologiczną, należącą do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Turyści znajdą tu także ścieżkę przyrodniczo-historyczną, transgraniczną trasę rowerową Komańcza-Medzilaborce (Słowacja) i Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, który zamieszkują m.in. niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki.

Z Komańczy można też wyruszyć szlakiem do Cisnej, po drodze zwiedzając m.in. rezerwat Zwiezło i Jeziorka Duszatyńskie oraz Chryszczatą. Natomiast w samej Cisnej można przejechać się kolejką wąskotorową, która w niedalekim Majdanie rozpoczyna swój bieg.

Po drodze do Komańczy kolej przejeżdża m.in. przez Sanok, gdzie do najciekawszych atrakcji turystycznych należy Zamek Królewski, w którego wnętrzu siedzibę ma Muzeum Historyczne z najcenniejszą w Polsce kolekcją ikon oraz największym w Polsce zbiorem prac polskiego artysty - Zdzisława Beksińskiego.

Kolejnym przystankiem na trasie jest też Zagórz, gdzie także nie brakuje atrakcji turystycznych. Ciekawą propozycją wydaje się być położony na wysokości 22 metrów taras widokowy na szczycie południowo-wschodniej wieży dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych. Z platformy widokowej można podziwiać panoramę Zagórza, zakole rzeki Osławy, Góry Słonne, a nawet znacznie oddalone Bieszczady Zachodnie.

Na trasie kolei znajduje się także wieś Szczawne, gdzie w latach 1888 - 1889 wzniesiona została cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej.

Natomiast zatrzymując się w Krośnie można umilić sobie wycieczkę spacerem po miejscowym Rynku. Wokół niego wznoszą się zabytkowe kamieniczki pochodzące z różnych okresów, wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. Przy krośnieńskim Rynku funkcjonuje także Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie do najciekawszych atrakcji należą m.in. interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE