PARTNER PORTALU
  • BGK

XI Jarmark Podhalański

  • PAP    18 sierpnia 2010 - 15:12

Kramy twórców ludowych, warsztaty rzemieślników oraz koncerty gwiazd i występy zespołów folklorystycznych będzie można zobaczyć podczas XI Jarmarku Podhalańskiego, rozpoczynającego się w czwartek w Nowym Targu.
Gwiazdami imprezy będą grupa Myslovitz oraz Irena Jarocka z zespołem.

Ideą przyświecającą organizatorom Jarmarku Podhalańskiego jest przypomnienie o średniowiecznym rodowodzie jarmarków i zachowanie w społecznej świadomości ciągłości historycznej tego zjawiska.

- Nowotarski jarmark jest jednym z najstarszych w Polsce. Jego historia nieodłącznie związana jest z miastem od ponad 660 lat - powiedział burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz.

Jarmark Podhalański rozpocznie się paradą gazdowską, czyli uroczystym przejazdem konnymi zaprzęgami władz Nowego Targu, przedstawicieli lokalnych samorządów, parlamentarzystów i podhalańskich gazdów przez ulice miasta.

Podczas Jarmarku na nowotarskim Rynku odbędą się pokazy dawnego rzemiosła. Będzie można zobaczyć m.in. jak powstaje tradycyjna góralska chałupa z drewnianych płazów, jak wyplata się wiklinowe kosze czy wyrabia gliniane garnki.

Na nowotarskim Rynku zagrają również: Zespół Rusyczi, Pustki, Żywiołak, Konopians, Vavamuffin, Flyzzza, Helou!, Pawilon oraz Orkiestra Straussowska Obiligato z Krakowa. Wystąpią także zespoły folklorystyczne z Podhala i z Macedonii.

Korzenie Jarmarku Podhalańskiego sięgają średniowiecza. Akt lokacyjny Nowego Targu, nadany przez Kazimierza Wielkiego w 1346 roku, zezwalał na doroczną organizację jarmarku w dniu 25 listopada "na święto św. Katarzyny dziewicy" - patronki miasta. W średniowieczu tłumne i barwne nowotarskie jarmarki odbywały się tylko raz w roku przez osiem kolejnych dni. W 1487 roku Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu przywilej organizowania drugiego jarmarku 25 sierpnia - w dniu św. Jakuba, oraz zezwolił na organizowanie czwartkowych targów, które odbywają się do dzisiaj.

Tradycja organizowania jarmarków w Nowym Targu przetrwała do czasów współczesnych, jednak w ciągu wieków zmianie ulegały ich forma, miejsce i czas trwania. Obecni słynący nie tylko w Polsce, ale i popularny wśród Słowaków, nowotarski jarmark odbywa się w każdy czwartek i sobotę.

Tegoroczny XI Jarmark Podhalański odbywać się będzie na nowotarskim Rynku od czwartku do niedzieli. Głównym organizatorem imprezy jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.