PARTNER PORTALU
  • BGK

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

  • PAP    21 lutego 2013 - 15:25
XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Sześcioro młodych reżyserów będzie się ubiegać o Laur Konrada za najlepszą interpretację dramatu podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który będzie się odbywać w Katowicach od 9 do 17 marca.
Spektakle będzie oceniać jury, w którym zasiądą: Mikołaj Grabowski, Maciej Wojtyszko, Dorota Masłowska, Remigiusz Brzyk i Mirek Kaczmarek.

"To 8-dniowe święto nowego, młodego spojrzenia na sztukę" - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezydent miasta Krystyna Siejna. Podkreśliła, że jubileusz 15-lecia potwierdza, iż festiwal na dobre zadomowił się w Katowicach i jest silnie związany z miastem, które go wymyśliło.

"Festiwal ma swoją renomę, która wyraża się także w tym, że praktycznie cała czołówka współczesnych reżyserów średniego pokolenia ma w domu na półce statuetkę - +Laur Konrada+. Jest 12 laureatów i to naprawdę nazwisko w nazwisko" - ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Sieradzki.

Tegoroczne spektakle konkursowe zostały wytypowane spośród 82 zrealizowanych w całym kraju przez reżyserów, od których debiutu minęło nie więcej niż 15 lat. Są to: "Zbrodnia" w reżyserii Eweliny Marciniak zrealizowana w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, "Ciała obce" w reżyserii Kuby Kowalskiego - Teatr Wybrzeże w Gdańsku, "Mewa" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego - Teatr Śląski w Katowicach, "W mrocznym mrocznym domu" w reżyserii Grażyny Kani - Teatr Narodowy w Warszawie, "W imię Jakuba S." w reżyserii Moniki Strzępki - koprodukcja Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, oraz "Król Ryszard III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego - Teatr im. Jaracza w Łodzi.

Każdy z jurorów będzie dysponował mieszkiem z 10 tys. zł, który wręczy reżyserowi najlepiej interpretującemu - jego zdaniem - tekst, jaki wziął na warsztat. Główna nagroda festiwalu, "Laur Konrada", przypada reżyserowi, który zbierze najwięcej mieszków. Upamiętnia ona wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł ufundował samorząd województwa śląskiego.

Spektakle oceniać będzie też społeczne jury, wyłonione w drodze castingu spośród 39 osób, które nadesłały zgłoszenia z całej Polski. "Tak naprawdę to był casting na idealnego widza" - żartował dyrektor Sieradzki.

Festiwal zainauguruje 9 marca spektakl mistrzowski "Udręka życia" w reżyserii Jana Englerta z Teatru Narodowego w Warszawie. Drugi spektakl mistrzowski zamknie festiwal, przed jego rozpoczęciem zaplanowano wręczenie nagród. Będzie to "Korzeniec" zrealizowany w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu przez jednego z laureatów festiwalu, a obecnie jego jurora, Remigiusza Brzyka.

Jako impreza towarzysząca zaprezentowany zostanie spektakl według tekstu innej jurorki, Doroty Masłowskiej, "Między nami dobrze jest", zrealizowany przez Piotra Ratajczaka, również w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Drugą imprezą towarzyszącą będzie "Niedokończona historia" w reżyserii Uli Kijak z Teatru Nowego w Zabrzu. Spektakle będą prezentowane w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz w Studiu TVP Katowice.

Festiwalowi będzie też towarzyszyć wystawa zdjęć 12 laureatów dotychczasowych edycji, autorstwa Arkadiusza Ławrywiańca. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się "Strefa Dziecka" - dwa przedstawienia w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach oraz warsztaty pod hasłem "Scenografia jest ok".

Koszt festiwalu, 1 mln zł, w większej części pokrywa miasto Katowice, które wraz z Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek jest jego organizatorem. Wsparcia finansowego udzieliło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza edycja Interpretacji odbyła się w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku, z jedną przerwą. "Laur Konrada" przyznano 12 razy, dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dotychczasowi laureaci to: Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik i Marcin Liber.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.