PARTNER PORTALU
  • BGK

XX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 09:21

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii z Iwano-Frankowska na Ukrainie pod batutą Michała Nesterowicza zainauguruje w sobotę XX Festiwal Muzyka w Sandomierzu. Trzy koncerty będą poświęcone Chopinowi - jego muzyka będzie prezentowana w wersji klasycznej, jazzowej i etnicznej.
Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się na dziedzińcu sandomierskiego zamku, będzie można posłuchać dzieł: Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Johannesa Brahmsa, Karola Kurpińskiego i Feliksa Janiewicza. Orkiestrze będą towarzyszyli soliści: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i klarnecista Wojciech Mrozek - dyrektor artystyczny festiwalu.

W niedzielę w koncercie muzyki filmowej Michała Lorenca zespół Des Orient zaprezentuje utwory skomponowane do takich obrazów jak "Przedwiośnie", "300 mil do nieba", "Tango", "Oficer", "Daleko od okna". Muzycy grupy korzystają z bogatego instrumentarium, grają m. in. na południowoamerykańskich i bałkańskich fletach, afrykańskich i arabskich bębnach, instrumentach strunowych z Turcji i Iranu, a także polskich cymbałach, skrzypcach, akordeonie, bandoneonie i kontrabasie.

Przez pozostałe sierpniowe weekendy na festiwalu będzie można posłuchać muzyki klasycznej, jazzu, muzyki operowej i cerkiewnej. Koncerty będą się odbywały na zamkowym dziedzińcu, w sali rycerskiej zamku oraz w kościele św. Jakuba.

Jazzowe interpretacje pieśni Chopina będą rozbrzmiewały podczas Sandomierskiej Nocy Jazzowej. Pieśni skomponowane do tekstów dziewiętnastowiecznych polskich poetów na głos z akompaniamentem fortepianu, zostały współcześnie zaaranżowane. Z pianistą Kubą Stankiewiczem zagrają: kontrabasista Andrzej Święs, puzonista Grzegorz Nagórski i perkusista Krzysztof Szmańda. Partie wokalne wykona Inga Lewandowska.

Koncert fortepianowy f-moll Chopina oraz klasyczne pieśni kompozytora zaprezentuje pianista Bogdan Kułakowski oraz mezzosopranistka Agata Sava. Artystom będzie towarzyszyła Yupiter Chamber Orchestra powstała na kanwie Narodowej Orkiestry i Chóru Ukrainy Trembita.

Z kolei śpiewacy z zespołu A Capella Leopolis zaprezentują pieśni cerkiewne. Podczas festiwalu wystąpi także Grzegorz Turnau z zespołem.

Etniczne korzenie muzyki Chopina - polskie pieśni i melodie ludowe - zaprezentuje Zespół Polski Marii Pomianowskiej. Artystom będzie towarzyszyć pianista Michał Szymanowski.

W ramach festiwalu będzie można także posłuchać koncertowego wykonania opery "Traviata" Giuseppe Verdiego. W koncercie "Viva Verdi" zaśpiewają soliści scen operowych z Pragi i Odessy, którym będzie towarzyszyła orkiestra z Iwano-Frankowska.

Finał festiwalu tradycyjnie zaplanowano jesienią. 22 października w koncercie "Cudowne dzieci" swoje umiejętności w utworach m.in. Ludwika van Beethovena i Karola Marii Webera zaprezentują młodzi artyści - uczniowie szkół muzycznych i laureaci ogólnopolskich konkursów.

Organizatorami imprezy są: Sandomierskie Centrum Kultury i Urząd Miasta w Sandomierzu. Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.