PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Krakowskiego Przedmieścia do Krakowa

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    15 kwietnia 2010 - 08:40
Z Krakowskiego Przedmieścia do Krakowa

Podczas uroczystości pogrzebowych w sobotę 17 kwietnia w Warszawie komunikacja miejska będzie darmowa. Do godz. 7.00 w niedzielę potrwa czuwanie przy Pierwszej Parze Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak podaje „Życie Warszawy”, warszawiacy i przyjezdni będą mogli w sobotę poruszać się po stolicy za darmo. Taką decyzję podjęła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ratusz chce w ten sposób zachęcić ludzi do pozostawienia samochodów.

Uroczystości żałobne zaczną się w sobotę w samo południe na pl. Piłsudskiego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pod Krzyżem Papieskim nie staną trumny z ciałami 96 ofiar katastrofy. Pojawią się tylko ich zdjęcia. W rejonie pl. Piłsudskiego znajdą się dwa szpitale polowe i pięć telebimów. Tuż obok krzyża powstanie sektor dla niepełnosprawnych. Obok będą też miejsca dla rodzin zmarłych i zaproszonych gości.

O godz. 12.00 w mieście rozbrzmią dzwony. O godz. 13.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem wysłannika z Watykanu. W koncelebrze wezmą udział biskupi polscy. Na zakończenie odbędzie się modlitwa ekumeniczna Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Warszawiacy pożegnają parę prezydencką w archikatedrze św. Jana. O godz. 17.00 abp Kazimierz Nycz odprawi mszę. Po niej zacznie się modlitewne czuwanie do godz. 7.00 rano przy trumnach Pierwszej Pary.

Wszystkie miejskie służby zostaną postawione w stan najwyższej gotowości. W nocy z piątku na sobotę policjanci wyłączą z ruchu ogromny obszar – między Al. Jerozolimskimi, al. Jana Pawła II, Trasą W-Z i Wisłostradą. W sobotę Marszałkowska między ul. Stawki i pl. Zbawiciela będzie nieprzejezdna nawet dla tramwajów (od początku kursowania) i autobusów (od południa).

Parkingi dla setek autokarów znajdą się pod Pałacem Kultury. Na Dworcu Centralnym będzie działał specjalny punkt informacyjny dla przyjezdnych. Zarząd Transportu Miejskiego zapewni w weekend tyle autobusów i tramwajów co w dzień powszedni. Ratusz uruchomi specjalne linie – jak podczas mszy Benedykta XVI w 2006 r. Szczegóły na www.ztm.waw.pl.

„Życie Warszawy” informuje, że w weekend PKP InterCity i Przewozy Regionalne uruchomią w sumie dodatkowo 48 pociągów InterCity, TLK i InterREGIO do Warszawy i Krakowa. Nowoczesne składy ED-74 jeżdżące na co dzień między Warszawą i Łodzią zostaną skierowane na trasę między stolicą a Krakowem. Przewoźnicy będą honorować wzajemnie bilety. Więcej na www.pkp.pl i na infolinii tel. 19-757.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.