PARTNER PORTALU
  • BGK

Z księżną na ławce w Żywcu

  • PAP    20 lutego 2012 - 16:58
Z księżną na ławce w Żywcu

Turyści mogą już przysiąść w żywieckim parku na ławeczce obok postaci księżnej Alicji Habsburg, małżonki ostatniego właściciela dóbr żywieckich arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga - poinformował rzecznik burmistrza Żywca, Tomasz Terteka.
- Autorem rzeźby jest bielski artysta Bronisław Krzysztof. Postać księżnej jest naturalnej wielkości. Arystokratka z brązu +zasiadła+ na marmurowej ławeczce. W dłoniach trzyma chustkę z herbem rodziny Habsburgów. Ławeczka została ustawiona w pobliżu apartamentu najmłodszej córki księżnej, Marii Krystyny Habsburg, której postument przypadł do gustu - powiedział Terteka.

Alicja Habsburg z domu Ankarcrona pochodziła ze Szwecji. Urodziła się w 1889 roku. W 1911 roku wyszła za arystokratę Ludwika Badeniego. Szybko owdowiała. W 1920 roku wyszła ponownie za mąż za ostatniego właściciela Żywca, arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga. Podczas II wojny światowej działała w Armii Krajowej. Po wojnie próbowała wrócić do Polski, ale emigrowała z rodziną do Szwecji. Zmarła w 1985 roku. Spoczęła w Sztokholmie.

Rodzina żywieckich Habsburgów jest blisko spokrewniona z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. W Polsce mieszka obecnie tylko księżna Maria Krystyna, która powróciła we wrześniu 2001 roku i zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia.

Park Habsburgów znajduje się obok Starego Zamku i pałacu Habsburgów. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z XVIII wieku. Ma powierzchnię 26 ha.

Ławeczka powstała w ramach projektu Parku Miniatur realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. W grudniu ubiegłego roku obok pałacu powstał park, w którym umieszczone zostały 24 miniatury budowli, od leśniczówek i dworów, po zamki i browar, które wznieśli na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim dawni właściciele tych ziem: Komorowscy, Wielopolscy i Habsburgowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Annuszka, 2012-02-27 15:43:43

    Maria Krystyna wcale nie jest najmłodszą, lecz najstarszą córką księżnej Alicji - owszem, ma dwóch starszych braci, ale najmłodszym dzieckiem [a co za tym idzie, najmłodszą córką] jest Renata.