PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Łodzi do Chin odjechał pierwszy pociąg cargo

  • bad    26 sierpnia 2015 - 19:17
Z Łodzi do Chin odjechał pierwszy pociąg cargo

Znak do odjazdu pierwszego pociągu do chińskiego Xiamen. Fot. lodzkie.pl

Z terminala kolejowego Spedcont na Olechowie przekazany został do ekspedycji pierwszy pociąg, który zainaugurował nowe połączenie z Łodzi do Chin. Towary wysłane przez firmę Hatrans trafiają już nie tylko do Chengdu w środkowych Chinach, ale również na południowo-wschodnie wybrzeże – do miasta Xiamen.
Przed odprawieniem pociągu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień spotkał się z delegacją z Chin, której przewodniczył wiceburmistrz miasta Xiamen - Zheng Yunfeng. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. były ambasador Polski w Chinach Tadeusz Chomicki oraz przedstawiciele firm, które obsługują połączenia cargo Łódź – Chiny: prezes Tomasz Grzelak z Hatransu i Xu Yongxin z New Silk Railway Europe Hub.

Wiceburmistrz Zheng Yunfeng powiedział, że jego delegacja wraca właśnie ze Szwajcarii i Holandii, gdzie z dużym uznaniem wypowiadano się o przedsięwzięciach województwa łódzkiego zmierzających do utworzenia stałego szlaku kolejowego pomiędzy regionem łódzkim a Chinami. – W Zachodniej Europie podkreślano dalekowzroczność marszałka i umiejętność realizacji śmiałych wizji – mówił chiński gość.

W Konstantynowie Łódzkim jedyna fabryka chińska w regionie

Marszałek Stępień w odpowiedzi przedstawił zaawansowanie planów budowy terminala kolejowego na Olechowie i zaangażowanie do tej inwestycji firmy Hatrans oraz środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. - W ten sposób realizujemy sprawdzony sposób na rozwój: aby przy głównych szlakach transportowych rozwijały się miasta i strefy gospodarcze – mówił marszałek Stępień. – Liczę na to, że działająca obecnie w Konstantynowie Łódzkim jedyna fabryka chińska w naszym regionie będzie pierwszą z tysiąca.

Na łódzkim Olechowie do gości z Chin dołączył także poseł RP Cezary Grabarczyk, były minister infrastruktury, który położył podwaliny pod stworzenie w regionie dróg ekspresowych i autostrad. Dzięki nim województwo jest teraz świetnie skomunikowanym regionem, w którym dynamicznie się rozwijają się firmy związane z logistyką.

Chińscy oraz polscy przedstawiciele, wśród których oprócz marszałka Stępnia i posła Grabarczyka, byli m.in. posłanka RP Elżbieta Królikowska-Kińska i Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego, dali uroczyście znak do odjazdu pierwszego pociągu do chińskiego Xiamen. Skład na miejsce dotrze do celu po około 14 dniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.