PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Rudy Śląskiej aż pod Grunwald

  • PAP    13 lipca 2010 - 18:51

Na tegoroczne obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem wyruszyła we wtorek rano z Rudy Śląskiej XIX Pokojowa Sztafeta Biegowa. Rudzcy maratończycy do czwartku pokonają trasę 486 kilometrów.
Od dwunastu lat Pokojowa Sztafeta z Rudy Śląskiej wyrusza w trasy po Europie lub kraju. Cele biegaczy są zwykle inspirowane aktualnymi wydarzeniami lub rocznicami. Wybiera je inicjator przedsięwzięcia, rudzki ultramaratończyk, medalista Mistrzostw Świata w biegu 48-godzinnym, August Jakubik.

- Śledzę kalendarz historyczny, patrzę jakie ważne rocznice przypadają - dlatego bieg w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem jest nieprzypadkowy. Chcemy uczestniczyć w ważnych wydarzeniach, robimy to na swój sposób. Biegnąc pod Grunwald chcemy oddać hołd tamtym rycerzom - mówił we wtorek Jakubik.

Tegoroczna Sztafeta rozpoczęła się mszą w rudzkim kościele św. Pawła - przy głównym placu miasta w dzielnicy Nowy Bytom. Stamtąd dwanaścioro biegaczy - dziewięciu mężczyzn i trzy kobiety - wyruszyło w stronę Piekar Śląskich. Potem pobiegną przez Kłobuck, Uniejów, Włocławek, Brodnicę i Lidzbark.

Maratończycy w trasie planują zmieniać się co pięć kilometrów. Jak zapewnił Jakubik, upał ich nie pokona, nie przewidują raczej wcześniejszych zmian. - Mamy tylko więcej wody, napojów izotonicznych - wskazał biegacz.

Zawodnicy będą we wtorek nocować w Uniejowie, w środę planują dobiec prawie do celu. Przenocują 20 kilometrów przed Grunwaldem, skąd w czwartek rano pobiegną już pod Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Tam ok. godz. 11 chcą złożyć wieniec i uczestniczyć w rocznicowych uroczystościach.

August Jakubik organizuje Pokojowe Sztafety Biegowe od 1998 r. Biorą w nich udział zawodnicy ze Śląska, od kilku lat biega też z nimi Jan Bujok z Hanoweru. Maratończycy byli już m.in. trzykrotnie w Rzymie, w 2000 r. pokonali trasę do Aten, a w 2007 r. dobiegli do portugalskiej Fatimy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.