PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Torunia wyruszy "Pociąg ze sztuką"

  • PAP    29 września 2010 - 17:54

Sześć miast znajdzie się na trasie pociągu - mobilnej galerii sztuki, którym wędrować będą twórcy z Torunia. Muzycy, performerzy, naukowcy i aktorzy zaprezentują swoje przedstawienie na dworcach Warszawy, Włocławka, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy i Torunia.
- Akcja pod nazwą "Instytut B61 - Zderzenie" rozgrywać się będzie na dworcach, zaś artyści przemieszczać się mają pociągiem utworzonym przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Na dworcach, gdzie zatrzyma się pociąg odbywać się będzie widowisko - poinformował w środę Jarosław Jaworski z Biura Toruń 2016.

Jak podkreślają organizatorzy, scenariusz spektaklu powstał w oparciu o największy eksperyment w dziejach ludzkości, czyli znajdujący się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielki Zderzacz Hadronów, w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu są odpowiednikami elementów zderzacza.

- Zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się zespół Sofa, znany wokalista Mariusz Lubomski, uznany za hiphopowy debiut roku 2010 - Małpa oraz performerzy Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych - dodał Jaworski.

Pociąg zadebiutuje w czwartek na dworcu w Toruniu, a w kolejnych dniach pojawi się we Włocławku, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i na koniec trasy - 6 października w Bydgoszczy. Impreza jest kolejną odsłoną interdyscyplinarnego projektu artystycznego pod nazwą Instytut B61, autorstwa toruńskiej Fundacji Platon.

W ramach przedsięwzięcia, łączącego współczesną naukę i sztukę, zrealizowane zostały już trzy spektakle odegrane w sumie około trzydzieści razy. Z Instytutem B61 do tej pory współpracowali m.in. Michał Urbaniak, L.U.C, Mariusz Lubomski, Natu, Pinnawela, Eldo, Sofa, Łona, Mazzol i Ziut Gralak.

- O wysoki poziom naukowych treści od początku dbają naukowcy i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Instytut B61 wywodzi się z Torunia, dlatego jego akcję wspiera instytucja Toruń 2016, która koordynuje starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku - zaznaczył Jaworski.

Projekt "Zderzenie" ma stanowić zaproszenie do dialogu na temat konkursu ESK. Umieszczając kolejny spektakl Instytutu na platformach kolejowych organizatorzy chcą podkreślić, że kultura nie może dzielić i dlatego do współpracy zapraszani są twórcy i ludzie kultury na kolejnych stacjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.