PARTNER PORTALU
  • BGK

Za co nagradza się śląskie muzea?

  • KB    1 czerwca 2010 - 09:36
Za co nagradza się śląskie muzea?

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2009.
Ustanowione w 2006 roku Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku, przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim, dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się muzea działające na terenie województwa.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: wystawy, publikacje, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego i dokonania z zakresu konserwacji.

Nagrody przyznawane są w wysokości 10 000 zł każda.

Marszałek województwa śląskiego nagrody przyznał: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  (za wystawę  „Tajemnice lasu karbońskiego"), Muzeum w Gliwicach (za inicjatywę VII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Pamięć przywrócona. Ofiary wojen i terroru w Gliwicach w XX w."), Muzeum w Raciborzu (za „Konserwację zespołu zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX wieku pochodzących ze zbiorów Muzeum w Raciborzu"), Muzeum Śląska Cieszyńskiego (doceniona została praca zbiorowa. „Drewniane kościoły i kaplice w Beskidach i okolicy") oraz Muzeum Śląskiemu w Katowicach (za pracę  „Secesja i jej górnośląskie formy" pod red. Katarzyny Jarmuł).

Jury zaproponowało także uhonorowanie Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku listem gratulacyjnym marszałka województwa śląskiego, za inaugurację samodzielnej działalności i związane z tym osiągnięcia w dziedzinie adaptacji pomieszczeń, stworzenia stałych wystaw i działania edukacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.