PARTNER PORTALU
  • BGK

Za darmo pojedziesz obwodnicą wokół aglomeracji

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    26 czerwca 2010 - 07:02
Za darmo pojedziesz obwodnicą wokół aglomeracji

Kierowcy aut osobowych i motocykliści nie będą płacić, jeśli zechcą ominąć autostradą Kraków, Wrocław czy Warszawę. Minister infrastruktury złożył projekt nowelizacji stosownej ustawy.




Do niedawna mieszkańcy aglomeracji byli przekonani, że za darmo będą jeździć autostradowymi obwodnicami. Burza wybuchła, gdy tydzień temu wrocławska „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że resort infrastruktury szykuje się do wprowadzenia opłat – najpierw dla ciężarówek, a potem dla wszystkich.

Minister Cezary Grabarczyk przekonywał 24 czerwca w Sejmie, że obwodnice autostradowe muszą być płatne, bo tak stanowi ustawa z 1994 r. Nie dał się przekonać argumentom, że kierowcy ciężarówek, chcąc zaoszczędzić, będą przejeżdżać przez miasta. Tłumaczył, że na wyłączeniu obwodnic z opłat budżet Krajowego Funduszu Drogowego straciłby 1,2 mld zł.

Najszybciej konsekwencje dotknęłyby Wrocławia, bo jego autostradowa obwodnica będzie gotowa za rok. Plany ministerstwa ostro krytykował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który uważał, że obwodnica miasta musi być darmowa, a jeśli rząd tego nie załatwi, to niech się pakuje wyjeżdża na Madagaskar.

Z misją przekonania ministra do bezpłatnych obwodnic wyruszył do Warszawy wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. Wspierał go pochodzący z Wrocławia poseł Grzegorz Schetyna, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Rozmowy trwały dwa dni.

Minister zmienił zdanie. Po konsultacji z resortem finansów 25 czerwca przesłał do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych. Zakłada on, że auta osobowe oraz motocykle zwolnione zostaną z opłat na obwodnicach, które będą fragmentami autostrad A1, A2, a także A4.

Kierowcy ciężarówek jednak będą płacić, więc problem został tylko w części rozwiązany. Doświadczenia innych krajów pokazują, że po wprowadzeniu stawek za przejazd co najmniej połowa ruchu tranzytowego ucieka z płatnych dróg – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.