PARTNER PORTALU
  • BGK

Za rok ruszy budowa obiektów na terenach pozyskanych przez skansen

  • PAP    10 marca 2015 - 18:49

Od 2016 roku planujemy rozpocząć prace przy realizacji obiektów na nowych terenach pozyskanych na rzecz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie (Śląskie) - poinformował dyrektor muzeum Andrzej Sośnierz.
Na nowe ekspozycje, jak poinformował Sośnierz, muzeum chce zagospodarować ponad 10 ha. "To są nowe tereny pozyskane przez muzeum w ubiegłym roku. Składają się na nie: ok. 6,4 ha przekazanych skansenowi w użytkowanie wieczyste oraz ok. 4,2 ha, które dostaliśmy w dzierżawę" - powiedział Sośnierz.

Tereny te sąsiadują ze skansenem. "Przed nami opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. Ten rok dajemy sobie na przygotowanie koncepcji a realizację projektu planujemy rozpocząć od 2016 roku" - zaznaczył Sośnierz. Jak dodał będzie to projekt wieloletni.

Plany przewidują m.in. budowę tzw. sektora dworskiego - z charakterystyczną, dawną architekturą dworską regionu oraz sektor dawnego przemysłu wiejskiego, który przybliży pozarolniczą działalność mieszkańców dawnej wsi. Muzeum planuje rekonstrukcję dworu z jego zapleczem gospodarczym oraz innych obiektów związanych z wiejską gospodarką, w tym m.in. cegielni, browaru, wapiennika, huty szkła. Rozważana jest też budowa fajczarni - fabryki glinianych fajek.

"Nowa ekspozycja będzie nieco odmienna od dotychczasowej. Oprócz zespołu dworskiego, część tego terenu zajmie również skansen archeologiczny, gdzie zostaną odtworzone obiekty związane z rozwojem osadnictwa wiejskiego od czasów prehistorycznych" - dodał dyrektor muzeum.

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" posiada w użytkowaniu grunty stanowiące własność Województwa Śląskiego położone na terenie Parku Śląskiego. Jak podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, są to: ok. 22,7 ha (akt notarialny z 2009 r.) oraz 6,4 ha (akt notarialny z marca 2014 r.).

Ponadto na podstawie podpisanej umowy dzierżawy z października 2014 r. muzeum korzysta jeszcze z nieruchomości o powierzchni ok. 4,2 ha. "Okres trwania umowy dzierżawy określono do czasu ustanowienia prawa użytkowania przedmiotowej nieruchomości na rzecz muzeum, nie dłużej jednak niż na trzy lata od dnia jej zawarcia" - poinformował Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Do ustanowienia prawa użytkowania wymagana jest zgoda sejmiku woj. śląskiego.

Skansen chorzowski powstał prawie 40 lat temu. Położony jest w centrum śląskiej aglomeracji, stanowi enklawę wiejskiego krajobrazu, gdzie prezentowane są charakterystyczne zabytki architektury drewnianej z obszaru woj. śląskiego - łącznie ok. 100 obiektów datowanych od końca XVIII do połowy XX wieku.

Liczba zwiedzających skansen wzrasta z każdym rokiem - 45 tys. w 2012 r., 65 tys. w 2013 r., w roku ubiegłym - ok. 76 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.