• PARTNERZY PORTALU

Za rok ruszy budowa obiektów na terenach pozyskanych przez skansen

Od 2016 roku planujemy rozpocząć prace przy realizacji obiektów na nowych terenach pozyskanych na rzecz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie (Śląskie) - poinformował dyrektor muzeum Andrzej Sośnierz.

Na nowe ekspozycje, jak poinformował Sośnierz, muzeum chce zagospodarować ponad 10 ha. "To są nowe tereny pozyskane przez muzeum w ubiegłym roku. Składają się na nie: ok. 6,4 ha przekazanych skansenowi w użytkowanie wieczyste oraz ok. 4,2 ha, które dostaliśmy w dzierżawę" - powiedział Sośnierz.

Tereny te sąsiadują ze skansenem. "Przed nami opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. Ten rok dajemy sobie na przygotowanie koncepcji a realizację projektu planujemy rozpocząć od 2016 roku" - zaznaczył Sośnierz. Jak dodał będzie to projekt wieloletni.

Plany przewidują m.in. budowę tzw. sektora dworskiego - z charakterystyczną, dawną architekturą dworską regionu oraz sektor dawnego przemysłu wiejskiego, który przybliży pozarolniczą działalność mieszkańców dawnej wsi. Muzeum planuje rekonstrukcję dworu z jego zapleczem gospodarczym oraz innych obiektów związanych z wiejską gospodarką, w tym m.in. cegielni, browaru, wapiennika, huty szkła. Rozważana jest też budowa fajczarni - fabryki glinianych fajek.

"Nowa ekspozycja będzie nieco odmienna od dotychczasowej. Oprócz zespołu dworskiego, część tego terenu zajmie również skansen archeologiczny, gdzie zostaną odtworzone obiekty związane z rozwojem osadnictwa wiejskiego od czasów prehistorycznych" - dodał dyrektor muzeum.

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" posiada w użytkowaniu grunty stanowiące własność Województwa Śląskiego położone na terenie Parku Śląskiego. Jak podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, są to: ok. 22,7 ha (akt notarialny z 2009 r.) oraz 6,4 ha (akt notarialny z marca 2014 r.).

Ponadto na podstawie podpisanej umowy dzierżawy z października 2014 r. muzeum korzysta jeszcze z nieruchomości o powierzchni ok. 4,2 ha. "Okres trwania umowy dzierżawy określono do czasu ustanowienia prawa użytkowania przedmiotowej nieruchomości na rzecz muzeum, nie dłużej jednak niż na trzy lata od dnia jej zawarcia" - poinformował Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Do ustanowienia prawa użytkowania wymagana jest zgoda sejmiku woj. śląskiego.

Skansen chorzowski powstał prawie 40 lat temu. Położony jest w centrum śląskiej aglomeracji, stanowi enklawę wiejskiego krajobrazu, gdzie prezentowane są charakterystyczne zabytki architektury drewnianej z obszaru woj. śląskiego - łącznie ok. 100 obiektów datowanych od końca XVIII do połowy XX wieku.

Liczba zwiedzających skansen wzrasta z każdym rokiem - 45 tys. w 2012 r., 65 tys. w 2013 r., w roku ubiegłym - ok. 76 tys.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE