PARTNER PORTALU
  • BGK

Za tydzień w stolicy rusza "Zima w mieście"

  • PAP    7 lutego 2014 - 16:47
Za tydzień w stolicy rusza "Zima w mieście"

Ponad sto punktów dziennego pobytu przygotowało w tym roku miasto dla dzieci, które ferie zimowe spędzą w Warszawie. Za darmo będą one mogły brać udział m.in. w zajęciach kulturalnych i sportowych, odwiedzą też warszawskie zoo i Centrum Nauki Kopernik.
Ferie w województwie mazowieckim rozpoczynają się 17 lutego. Z zajęć w 102 punktach dziennego pobytu w Warszawie będzie mogło skorzystać ok. 10 tys. dzieci - przez pięć dni w tygodniu, od godz. 7, 7.30 lub 8 do godz. 16 lub 17. Większość punktów "Zimy w mieście" będzie zlokalizowana w szkołach podstawowych.

"Gdyby miejsc gdzieś brakowało, będziemy uruchamiać dodatkowe punkty, jesteśmy na to przygotowani i będziemy reagować na bieżąco"
- powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński.

Punkty dziennego pobytu będą organizować dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców, zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie przygotowano 240 miejsc w siedmiu punktach pobytu.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak rodzice będą musieli zapłacić za wyżywienie. Opłata za dwa posiłki, w tym jeden ciepły, to 7 zł dziennie - tyle, co w ubiegłych latach.

Paszyński podkreślił, że dzieci w trudnej sytuacji materialnej mogą zostać zwolnione z opłat - na podstawie zaświadczenia Ośrodka Pomocy Społecznej lub dyrektora macierzystej szkoły. W ub.r. z takiego wsparcia skorzystało 15,4 proc. uczniów.

Miejskie i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały zajęcia sportowe na 49 obiektach - pływalniach, boiskach i w halach sportowych, a także na kilkunastu lodowiskach. Na stoku narciarskim "Szczęśliwice" instruktorzy pomogą dzieciom szkolić umiejętność jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

Centrum Nauki Kopernik zaoferowało dzieciom z punktów dziennego pobytu 1200 bezpłatnych biletów. Muzeum Narodowe poprowadzi 40 lekcji muzealnych, a Łazienki Królewskie 30. Do stołecznego zoo bezpłatnie wejdzie 50 grup uczniów. Ofertę dla dzieci przygotowały też placówki muzealne - Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.

Miasto sfinansowało też zajęcia organizowane przez organizacje pozarządowe, m.in.: "Dziecięce ogrody muzyczne", "Komiksowe spacery ze Złotą Kaczką, Bazyliszkiem i Syrenką", "Zimę w kajaku" i "Zimową Szkołę Robotyki".

Specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych dzieci przygotowała Komenda Stołeczna Policji. Będą one mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z internetu, zachowania w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami, osobami obcymi oraz korzystania z numeru alarmowego.

Ponad 380 różnorodnych zajęć przygotowano też dla dzieci starszych i młodzieży, którzy będą przemieszczać się samodzielnie. Zajęcia będą organizowane w szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji.

Na koniec ferii zaplanowano widowisko w Sali Kongresowej. Inspirowany dziełem Saint-Exupery'ego spektakl pt. "Planeta Ziemia czyli podróże Małego Księcia" przygotuje młodzież uczestnicząca w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA).

Koszt realizacji tegorocznej "Zimy w mieście" to ponad 2 mln zł.

Szczegółowe informacje na temat programu "Zimy w mieście" można znaleźć na stronach: zima.warszawa.pl oraz um.warszawa.pl/zima.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.