PARTNER PORTALU
  • BGK

Za wypalanie traw kara grzywny, a nawet więzienie

  • PAP/AT    6 marca 2018 - 07:19
Za wypalanie traw kara grzywny, a nawet więzienie
Wypalanie traw: Jeśli pożar spowoduje straty w mieniu i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, to podpalacz musi liczyć się z karą do 10 lat więzienia (fot.pixabay.com)

Od połowy lutego lubuska straż pożarna zanotowała ponad 300 pożarów traw i nieużytków. To o połowę więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Strażacy przypominają, że wypalanie traw, pól i nieużytków jest zabronione, co reguluje kilka aktów prawnych, m.in. ustawy o ochronie przyrody i lasach.
Strażacy apelują o zaprzestanie wypalania traw.

Jak poinformował rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura, warunki tegorocznego przedwiośnia wyjątkowo zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się tego typu pożarów. Po kilkunastu mroźnych i słonecznych dniach zarośla są mocno wysuszone i płoną gwałtownie. Tym samym każdy taki pożar niesie ze sobą realne zagrożenie, nie tylko z uwagi na szkody w przyrodzie, lecz także dla mienia i ludzi.

"Od połowy zeszłego miesiąca w działania związane z gaszeniem płonących traw i nieużytków zaangażowanych było łącznie ponad 1,2 tys. strażaków zawodowych i ochotników. To oznacza nie tylko ogromne koszty, lecz także absorbowanie naszych sił" - powiedział Szymura.

W opisywanym okresie z 306 tego typu pożarów 185 było następstwem podpalenia - wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw, pól i nieużytków jest zabronione, co reguluje kilka aktów prawnych, m.in. ustawy o ochronie przyrody i lasach. Ponadto jest to wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

"Konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze. Jeśli pożar spowoduje straty w mieniu i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, to podpalacz musi liczyć się z karą do 10 lat więzienia wynikająca z Kodeksu karnego, a do tego ogromnymi odszkodowaniami mogącymi być konsekwencja pozwów cywilnych" - zaznaczył Szymura.

Dodał, że niewymierny jest negatywny wpływ takich pożarów na środowisko naturalne. Z jednej strony generują one duże ilości toksycznego dymu dostającego się atmosfery, a z drugiej niszczą faunę i florę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Chory na boreliozę , 2018-03-06 18:01:42

    Powinno się wypalać trawy aby nie było pasożytów i chorób np. Bolerioza. Kto nie walczy o życie temu łatwo karać. Straż pożarna powinna nadzorować wypalanie. Przyroda sama podpala trawy bo to jest jej niezbędne. Rybactwo ważniejsze od człowieka. :(((
  • Co roku to samo, 2018-03-06 08:06:39

    "Za wypalanie traw kara grzywny, a nawet więzienie" - proszę o jakieś przykłady nałożenia kar... Codziennie po osiem razy w porze dobrej oglądalności powinny być emitowane w TV w ramach misji publicznej tego typu filmy... youtube.com/watch?v=kHCVhXjp37A