PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabiegali u radnych o wsparcie dla rekonstrukcji grodu

  • AW    26 września 2012 - 09:42
Zabiegali u radnych o wsparcie dla rekonstrukcji grodu

Niezwykły projekt Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pt. „Tum – perła romańskiego szlaku” został zaprezentowany podczas XXVIII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Jak podaje łódzki urząd marszałkowski, głównym założeniem projektu jest rekonstrukcja grodu dawnej Łęczycy, jednego z najważniejszych ośrodków kształtującego się państwa polskiego w czasie panowania dynastii Piastów.

Dyrektor Ryszard Grygier zaprezentował radnym historię tego niezwykłego miejsca, aktualny stan badań archeologicznych oraz plany zabezpieczenia i rekonstrukcji ogromnego grodziska, znajdującego się w pobliżu współczesnej Łęczycy.

Radni Sejmiku obejrzeli liczne fotografie obiektu (również wykonane z powietrza), zdjęcia wydobytych przez archeologów przedmiotów oraz wizualizacje grodu po planowanej rekonstrukcji. W planach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi jest także budowa pawilonu wystawowego, w którym prezentowana będzie innowacyjna wystawa „Jak powstawała Polska” oraz skansenu etnograficznego łęczyckiego budownictwa wiejskiego.

Cały projekt, w skład którego wchodzi przede wszystkim unikalna romańska katedra w Tumie może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko województwa łódzkiego, ale całego kraju.

Zdaniem dyrektora Grygiera, „dzięki przebiegającemu przez Łęczycę europejskiemu szlakowi architektury romańskiej, projekt będzie rozpoznawalny także w Europie”. Nie bez znaczenia jest tu również promocja regionu łęczyckiego, który odegrał przecież kluczową rolę w kształtowaniu się państwowości polskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.