PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze: Cykl wydarzeń poświęconych turystyce przemysłowej

  • PAP/JS    6 kwietnia 2017 - 18:47
Zabrze: Cykl wydarzeń poświęconych turystyce przemysłowej
Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "Giudo" w Zabrzu (fot.wikimedia.org/Przemasban)

Po to, by przyciągnąć turystów, nie wystarczy mieć atrakcyjne zabytki, trzeba też o nich atrakcyjnie opowiadać – zgodzili się uczestnicy rozpoczętej w Zabrzu konferencji poświęconej zachęcaniu turystów do odwiedzania obiektów dziedzictwa przemysłowego.
• Zabrze przygotowuje się do tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriady.

• W trakcie tej imprezy lub krótko po niej otwarta ma zostać kolejna część tamtejszego kompleksu Królowa Luiza, opartego o XIX-wieczną sztolnię odwadniającą.

W czwartek (6 kwietnia) konferencja zgromadziła ekspertów i praktyków z wielu krajów, m.in. Belgii, Czech, Grecji, Francji, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Włoch. "Rozmawiali o tym, jakie są ich pomysły na zachęcenie turystów do reprezentowanych przez nich miejsc - jak grać obrazem, dźwiękiem, żeby wzbudzić emocje" - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

"Chodzi nam o to, aby wzbudzać potrzebę odwiedzania tych miejsc, powrotu do nich oraz opowiadania o nich innym, aby przyciągać następnych gości" - wyjaśniła prezydent Zabrza. Eksperci mówili więc nie tylko o słownej opowieści - fachowości przewodników i pracowników obsługi takich miejsc, ale też np. o narracjach wizualnych i teatralizacji działań w poprzemysłowej przestrzeni.

Dwudniową konferencję wypełniają warsztaty i debaty. W piątek jej goście będą mogli też zwiedzić jedną z największych zabrzańskich atrakcji turystycznych - zabytkową kopalnię Guido. Rano wezmą z kolei udział w otwarciu organizowanych również w tym czasie przez Zabrze międzynarodowych targów turystycznych.

O tym, że turystyka przemysłowa i podziemna zyskują coraz więcej zwolenników, świadczy m.in. liczba gości odwiedzających Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - jego obiekty odwiedziło w ub. roku ok. 760 tys. osób, a w ubiegłorocznym święcie szlaku uczestniczyło blisko 90 tys. osób.

Dziesiątki tysięcy gości odwiedzają co roku ważną dla Szlaku zabrzańską zabytkową kopalnię Guido. W ostatnich latach stopniowo uruchamiane są też elementy kompleksu Sztolni Królowa Luiza, który ma stać się drugą tej rangi atrakcją turystyczną miasta.

W w połowie roku - najprawdopodobniej w czasie Industriady, która odbędzie się 9 i 10 czerwca - zarządzające Guido i Luizą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ma udostępnić podziemne połączenie dwóch części Luizy z pierwszym odcinkiem trasy w sztolni odwadniającej z XIX w. Cała historyczna sztolnia powinna zostać otwarta jesienią br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.