PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze pomnikiem uhonoruje prof. Religę

  • PAP    24 sierpnia 2010 - 17:37

Pomnik wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi stanie w Zabrzu - mieście, w którym odniósł wielkie zawodowe sukcesy i z którym łączył go zawsze sentyment. Ma stanąć w centrum miasta, przy ulicy noszącej już jego imię.
O uczczeniu w ten sposób prof. Religi (1936-2009) - lekarza, posła, senatora, ministra zdrowia, rektora Śląskiej Akademii Medycznej, a także honorowego obywatela Zabrza i wiernego kibica Górnika Zabrze - zdecydowali radni na wniosek prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik.

Zbigniew Religa zawsze podkreślał swój emocjonalny związek z Zabrzem, które - jak mówił - dało mu szansę.

Jak poinformował we wtorek naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miasta Dariusz Krawczyk, w uzasadnieniu radni podkreślili, że pomnik upamiętni zasługi prof. Religi dla Zabrza, który w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, założył też w mieście niepubliczną placówkę naukową - Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Trwają w niej prace nad polskim sztucznym sercem i robotem kardiochirurgicznym. Placówka nosi już imię swojego założyciela.

Projekt pomnika ma zostać wyłoniony w otwartym konkursie rzeźbiarskim. O osiągnięciach profesora ma informować umieszczona na nim tablica. Monument stanie na zieleńcu u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i prof. Zbigniewa Religi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.