PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze szykuje się na festiwal Krzysztofa Pendereckiego

  • PAP/JL    7 września 2016 - 07:26
Zabrze szykuje się na festiwal Krzysztofa Pendereckiego
Wydarzenie „Penderecki w ciemnościach” odbędzie się na poziomie 320 w Kopalni Guido. Fot. Guido.pl

Polska premiera opery „Dziennik Anne Frank” oraz muzyka i jedzenie podawane w ciemnościach czekają na uczestników IV Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu.
Festiwal potrwa od 21 do 25 września. Krzysztof Penderecki osobiście poprowadzi finałowy koncert plenerowy w strefie naziemnej Sztolni Królowa Luiza. W repertuarze znajdą się dzieła Beethovena oraz twórczość Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu solistów Sarah McElravy i Juliana Rachlina oraz Sinfonietty Cracovii.

Finałowy koncert poprzedzą cztery dni wydarzeń organizowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Wśród nich będzie m.in. polska premiera opery Gregorija Frida „Dziennik Anne Frank” w wykonaniu belgijskiej śpiewaczki Anny Maistriau.

Na potrzeby zabrzańskiego festiwalu przetłumaczono na język polski libretto opery, napisane przez kompozytora ściśle na podstawie pamiętnika Anne Frank – 13-letniej żydowskiej dziewczynki, która podczas II wojny światowej przez kilka lat ukrywała się na strychu budynku biura swego ojca w Amsterdamie.

Zaplanowano też wydarzenie „Penderecki w ciemnościach”, podczas którego mrok spowije poziom 320 Kopalni Guido. W pierwszej części uczestnicy wysłuchają koncertu dzieł Krzysztofa Pendereckiego odgrywanego w zupełnych ciemnościach. W drugiej czeka ich uczta serwowana również po ciemku. Do wyboru będą dwa rodzaje menu: bezpieczne i bardziej ekstrawaganckie.

Urodzony w 1933 r. Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej – obecnie Akademii Muzycznej – w Krakowie. W latach 1972-87 był rektorem macierzystej uczelni, a od 1987 do 1990 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery „Diabły z Loudun”, „Raj utracony”, „Czarna maska”, „Credo” oraz skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy monumentalne „Siedem bram Jerozolimy”.

W 2000 r. Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.