PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki oznakują kodami

  • chelmonline.pl    16 maja 2012 - 11:48
Zabytki oznakują kodami

Wystarczy smartfon z dostępem do internetu i bezpłatna aplikacja, aby zwiedzanie stało się dużo ciekawsze. Chełmscy urzędnicy szykują nowy sposób prezentacji najciekawszych turystycznie miejsc.
QR Code to coraz bardziej popularny sposób kodowania informacji. Używany jest głównie przez użytkowników smartfonów. Wystarczy, po wcześniejszym zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji, przyłożyć nasz telefon do niewielkiego obrazka aby po chwili zobaczyć na wyświetlaczu szczegółowe informacje związane z obiektem lub wydarzeniem. Właśnie takie rozwiązanie chcą wprowadzić miejscy specjaliści od promocji.

Co ciekawsze Chełm będzie jednym z nielicznych jeszcze polskich ośrodków, które umożliwi taki sposób zwiedzania miasta.

– To praktyczna i bezpłatna forma dostępu do informacji dla turystów. Opracowaniem tego systemu zajmiemy się sami, więc odbędzie się to praktycznie bez kosztów – mówi Roland Kurczewicz pełnomocnik prezydenta Chełma – Mamy nadzieję, że pomysł spodoba się wszystkim osobom zwiedzającym miasto.

Na początku urzędnicy planują oznakować dwadzieścia kilka obiektów: świątyń, placów, zabytkowych kamienic i innych cennych historycznie budynków. Na każdym obiekcie pojawi się tablica z czarno-białym obrazkiem, w którym ukryty będzie kod. Po najechaniu na niego telefonem wyposażonym w aparat fotograficzny, system przekieruje nas na specjalną podstronę www.

Tam zobaczymy opis wraz z krótką historią obiektu i kilka zdjęć przedstawiających budynek lub świątynie przed kilkudziesięcioma laty. Dla zagranicznych turystów dostępna będzie opcja wyboru języka. Korzystając z bezpłatnych aplikacji, urzędnicy chcą w ten sposób umożliwić odczytywanie informacji o zabytkach miasta aż w kilkudziesięciu językach.

– Rozważamy również udostępnienie nagrań lektora. Mamy już przecież opracowane dźwięki w czterech językach w ramach audioprzewodników – dodaje Kurczewicz.

Oznakowanie miasta QR kodami oraz audioprzewodniki to, jak twierdzą władze Chełma, w znacznej mierze odpowiedź na wyniki ubiegłorocznych badań ruchu turystycznego.

– Turystów mamy coraz więcej, pozytywnie oceniają nasze miasto ale zwracają uwagę na potrzebę lepszego oznakowania. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które powinny uatrakcyjnić pobyt w Chełmie. Z drugiej strony korzystać z tego będą mogli również mieszkańcy – twierdzi prezydent Chełma Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta).

Tablice z kodami oraz internetowe witryny zawierające opisy obiektów są już prawie gotowe. Ostatnie ustalenia miasto prowadzi jeszcze z konserwatorem zabytków odpowiedzialnym za opiekę nad historycznymi budynkami. Nowy system dodatkowego oznakowania turystycznego Chełma powinien ruszyć najprawdopodobniej już w czerwcu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TLu, 2012-05-16 14:47:41

    Po co aplikacja, każdy telefon ma przeglądarkę internetową. Pewno bezpłatna aplikacja powstanie za pieniądze podatników. Po co komu setki aplikacji dla poszczególnych miast. Wystarczy w kodzie QR wpisać poprawnie adres do strony internetowej i dalej sobie już telefon z tym poradzi.