PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa Kopalnia Srebra częścią międzynarodowego szlaku

  • bad    3 lipca 2014 - 14:02
Zabytkowa Kopalnia Srebra częścią międzynarodowego szlaku

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach dołączyła do elitarnej grupy obiektów leżących na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Dzięki temu więcej zagranicznych turystów dowie się o istnieniu jedynych w swoim rodzaju podziemi związanych z górnictwem rud srebra i ołowiu.
Do tej pory Zabytkowa Kopalnia Srebra znajdowała się w sieci ERIH wspólnie ze Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Teraz jej ranga z pewnością wzrośnie, gdyż obiekt został zakwalifikowany jako tak zwany Punkt Kotwiczny. Tworzy go elitarna grupa obiektów dziedzictwa przemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym. W jej skład wchodzi blisko 80 zabytków z całej Europy, w tym pięć z Polski. Na liście są już Kopalnia Guido w Zabrzu, Tyskie Browarium, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Fabryki w Łodzi.

"ERIH to szlak, na którego stronę internetową zaglądają głównie turyści z zagranicy, miłośnicy turystyki poprzemysłowej. Liczymy, iż nasze obiekty, nie tylko kopalnia, ale również Sztolnia Czarnego Pstrąga przyciągną ich uwagę" - mówi Marek Kandzia prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest właścicielem zarówno kopalni jak i sztolni.

W 2006 roku Zabytkowa Kopalnia Srebra razem ze Sztolnią "Czarnego Pstrąga" znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dwa lata wcześniej tarnogórskie obiekty poprzemysłowe zostały wpisane na prezydencką listę Pomników Historii. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej czyni również starania o wpis podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prace nad wnioskiem są już na ukończeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.