PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowe szyny przypomną o tramwaju

  • PAP    5 października 2010 - 08:59

Zabytkowe szyny tramwajowe, znalezione podczas wymiany nawierzchni przed gmachem dworca PKP w Tarnowie, upamiętnią ten środek transportu w setną rocznicę uruchomienia linii tramwajowej w tym mieście.
Odkryte szyny stanowiły niegdyś część linii Dworzec PKP – Mostowa. Tarnowski tramwaj w 1942 r. zlikwidowali hitlerowcy.

Szyny zostały już wydobyte i zabezpieczone. Niebawem zostaną poddane renowacji i odzyskają swój dawny blask.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały w przyszłym roku, gdy miasto będzie obchodzić setną rocznicę uruchomienia linii tramwajowej, wydobyte przy dworcu PKP szyny zostaną wkomponowane w jedną z głównych ulic, Wałową. Obecnie w miejscu tym o tramwaju symbolicznie przypominają dwie równoległe linie wykonane z kostki brukowej.

Elektryczne tramwaje w Tarnowie kursowały w latach 1911-1942, łącząc śródmieście z oddalonym na południowy zachód dworcem kolejowym. Poza Lwowem i Krakowem, Tarnów był jedynym miastem w Galicji, w którym uruchomiono tramwaj.

Wagony miały czerwony kolor z błękitno-złotym herbem miasta. Nazywano je pieszczotliwie biedronkami. Wzorowane były na tego samego koloru tramwajach lwowskich. Stale kursowało sześć wozów, co 6 minut od godz. 6 rano do 10 wieczorem. Dwa wozy tramwajowe pozostawały w zapasie w zajezdni.

Długość tarnowskiej linii tramwajowej wynosiła 2580 m. Wiodła od ul. Burtniczej, Lwowską, Wałową, Krakowską do dworca kolejowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.