PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowe szyny przypomną o tramwaju

  • PAP    5 października 2010 - 08:59

Zabytkowe szyny tramwajowe, znalezione podczas wymiany nawierzchni przed gmachem dworca PKP w Tarnowie, upamiętnią ten środek transportu w setną rocznicę uruchomienia linii tramwajowej w tym mieście.
Odkryte szyny stanowiły niegdyś część linii Dworzec PKP – Mostowa. Tarnowski tramwaj w 1942 r. zlikwidowali hitlerowcy.

Szyny zostały już wydobyte i zabezpieczone. Niebawem zostaną poddane renowacji i odzyskają swój dawny blask.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały w przyszłym roku, gdy miasto będzie obchodzić setną rocznicę uruchomienia linii tramwajowej, wydobyte przy dworcu PKP szyny zostaną wkomponowane w jedną z głównych ulic, Wałową. Obecnie w miejscu tym o tramwaju symbolicznie przypominają dwie równoległe linie wykonane z kostki brukowej.

Elektryczne tramwaje w Tarnowie kursowały w latach 1911-1942, łącząc śródmieście z oddalonym na południowy zachód dworcem kolejowym. Poza Lwowem i Krakowem, Tarnów był jedynym miastem w Galicji, w którym uruchomiono tramwaj.

Wagony miały czerwony kolor z błękitno-złotym herbem miasta. Nazywano je pieszczotliwie biedronkami. Wzorowane były na tego samego koloru tramwajach lwowskich. Stale kursowało sześć wozów, co 6 minut od godz. 6 rano do 10 wieczorem. Dwa wozy tramwajowe pozostawały w zapasie w zajezdni.

Długość tarnowskiej linii tramwajowej wynosiła 2580 m. Wiodła od ul. Burtniczej, Lwowską, Wałową, Krakowską do dworca kolejowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.