PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy autobus czeka na turystów

  • PAP    9 czerwca 2012 - 14:34
Zabytkowy autobus czeka na turystów

Wielu mieszkańców Kalisza oraz turystów poznaje miasto, wybierając w weekendy wędrówkę zabytkowym czerwonym autobusem San H-100B lub pływającą po Prośnie słowiańską łodzią św. Wojciecha.
Łódź kursuje na trasie Teatr – Kaliski Gród Piastów na Zawodziu. Obsługa ubrana w słowiańskie stroje opowiada o dawnym i współczesnym Kaliszu oraz jego zabytkach. W przerwie można zwiedzić Kaliski Gród Piastów, gdzie w sobotę rozpoczął się dwudniowy Jarmark Archeologiczny, poświęcony przede wszystkim archeologii eksperymentalnej.

Grodzisko na Zawodziu pochodzi z IX-XII wieku. Dzięki środkom UE za ok. 6 mln zł zrekonstruowano m.in. przyziemie kolegiaty, drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. Turyści chętnie zatrzymują się w tym miejscu.

Nie lada gratką, szczególnie dla miłośników motoryzacji, jest podróż po mieście starym autobusem, który woził pasażerów na przełomie lat 70. i 80. Na kaliskich ulicach pojawił się po raz pierwszy w 1973 r. i pozostał na nich przez kolejnych 11 lat.

Zniszczonego Sana znaleziono w jednym z gospodarstw pod Błaszkami (woj. łódzkie). Remontem zajęło się najpierw MZK w Piotrkowie Trybunalskim, a później pasjonaci z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, którzy dokończyli prace. Zgodnie z historią San-owi przywrócono barwy kaliskiej firmy i oznakowano herbem Kalisza.

Kursy odbywają się z przewodnikami PTTK ubranymi w stroje konduktorów. Na trasie znajduje się m.in. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, gmach dawnego Banku Polskiego, zabytkowe kościoły i mosty, pomniki, klasztor, w którym w czasie wojny znajdował się obóz germanizacyjny dla dzieci, oraz gmach dawnego trybunału.

Przewodnicy opowiadają także o Kaliszu z pierwszych lat XIX wieku i sprzed I wojny światowej oraz niemal całkowitym zniszczeniu przez Prusaków w 1914 r. Można usłyszeć również o wywodzących się lub mieszkających w Kaliszu: Adamie Asnyku, Marii Dąbrowskiej, Marii Konopnickiej i innych zasłużonych dla Polski osobach.

Autobus i łódź mają kursować we wszystkie weekendy do końca sierpnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.