PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy spis majątku Koła

  • PAP    13 czerwca 2012 - 07:48
Zabytkowy spis majątku Koła

Najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole wrócił do tej placówki po gruntownej konserwacji.
Dokument z 1789 r. zawiera opis miasta w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to sprawozdanie lustracyjne starostwa sporządzone przez kancelarię królewską dla zorientowania się jakim dysponuje majątkiem.

Z protokołu lustracji wynika, że w 59 domach przy trzech ulicach mieszkali Żydzi. „Opłacają podatek staroście w Tabelli miasta Koła wyszczególniony” – napisał lustrator. Informował, że w Kole znajduje się most z groblą na rzece Warcie, który muszą reperować sami mieszczanie.

Lustrator zwrócił uwagę, że do „pomieszkania nie masz ani placu prócz zamku na Łęgu”, a austeria (zajazd, gospoda) jest zrujnowana, podobnie jak dwa starościańskie młyny. W centrum miasta jest 51 domów w dobrym stanie, 37 zdezelowanych i 75 pustych placów. Miasto nie posiadało żadnych borów „ani miejsc do obsiania onych” – napisał lustrator „pióro trzymający” Jan Nepo. Leszczyc Dobrzycki.

Rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała funkcji ochronnej: papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.

W trakcie konserwacji usunięto zanieczyszczenia i uboczne składniki rozkładu celulozy oraz kleju. „Zahamowało to procesy niszczenia, zabytkowi przywrócono wartość estetyczną i ekspozycyjną” – podkreślił dyrektor.

Kolskie muzeum jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Oprócz wystaw ceramicznych prezentuje też ekspozycje na temat historii miasta.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.