PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy tramwaj z rzeźbami i kapliczkami wyruszy w trasę

  • PAP    31 marca 2014 - 10:20

Zabytkowy tramwaj z rzeźbami oraz kapliczkami ze scenami pasyjnymi będzie od wtorku kursował po miastach woj. śląskiego. Mobilną wystawę z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przygotowało Muzeum Śląskie w Katowicach.
To już dwunasta odsłona projektu "Świąteczna jazda" w trakcie, której pasażerowie tego jedynego świątecznego tramwaju na Śląsku będą mogli zobaczyć kolekcję eksponatów związanych ze zwyczajami i obchodami wielkanocnymi.

Na mobilnej wystawie będzie można obejrzeć m.in. rzeźby o tematyce pasyjnej - Chrystusa Zmartwychwstałego autorstwa Józefa Hulki z Łękawicy i Chrystusa Frasobliwego wykonanego przez Stanisława Kwaśnego z Mesznej. Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć również kapliczki ze scenami pasyjnymi pochodzące z pracowni Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic. "Ponadto w tramwaju znajdą się archiwalne fotografie ilustrujące obrzędy Wielkiego Tygodnia oraz tradycyjne świąteczne pocztówki" - poinformowało Muzeum Śląskie.

Świąteczna wystawa będzie prezentowana w zabytkowym tramwaju od wtorku do 21 kwietnia.

Tramwaj będzie kursował m.in. po Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich.
Chętni do zwiedzania będą mogli odbyć przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów lub obejrzeć wystawę na wybranych przystankach. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.muzeumslaskie.pl.

Projekt "Świąteczna jazda" jest organizowany dwa razy do roku - z okazji świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia. Mobilną wystawę zwiedza każdorazowo kilka tysięcy osób.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.