PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy żaglowiec już zwodowany

  • PAP    5 grudnia 2011 - 17:37
Zabytkowy żaglowiec już zwodowany

Kadłub zabytkowego żaglowca "Generał Zaruski" zwodowano w poniedziałek w Gdańsku. Zniszczoną jednostkę odkupiły w 2008 r. od Ligi Obrony Kraju władze Gdańska. W pierwszy rejs odbudowana jednostka ma wypłynąć w sierpniu 2012r.
Generalny remont rozpoczął się w listopadzie 2009 r. Drewniany kadłub zrekonstruowany został w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A., na terenie której zwodowano jednostkę.

Rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Gdańsku, Grzegorz Pawelec poinformował, że "jednostce przywrócona została dawna świetność i kondycja a w kadłubie zachowano tak dużo oryginalnych elementów jak się dało". Bryłę kadłuba zrekonstruowała firma Complex Yachts z Pucka przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii szkutniczych.

Kierownik projektu "Gdańsk ratuje żaglowiec", Krzysztof Dębski poinformował, że prace przy odbudowie jednostki tzn. przy wyposażaniu siłowni i pomieszczeń jednostki nadal będą prowadzone na terenie stoczni. W ostatnim etapie odbudowy zostanie zrekostruowane wnętrze i wyposażenie żaglowca.

MOSiR jest armatorem jednostki. Dyrektor MOSiR, Leszek Paszkowski nie wyklucza, że w sierpniu przyszłego roku na "Generale Zaruskim" zostaną podniesione żagle i w pierwszy rejs popłynie on z młodzieżą do Szwecji, gdzie został zbudowany w 1940 roku. Drewniana jednostka pomieści 30-osobową załogę.

Do tej pory Gdańsk wydał na remont jednostki ponad 2 mln zł; kolejne prace mają być sfinansowane z funduszy unijnych. Koszt restauracji jednostki szacowany jest na 3-4 mln zł.

Grzegorz Pawelec poinformował, że "Generał Zaruski" będzie jednostką szkoleniową dla młodych adeptów żeglarstwa. Żaglowiec miałby też brać udział w regatach i innych imprezach, podczas których promowałby miasto Gdańsk. Po odnowieniu "Generał Zaruski" zacumuje na Motławie w centrum Gdańska przy Centralnym Muzeum Morskim oraz "Sołdku" - pierwszym statku wybudowanym po II wojnie światowej w polskiej stoczni.

Władze Gdańska odkupiły "Generała Zaruskiego" od LOK w listopadzie 2008 r. za 150 tys. zł. Patronat nad projektem odbudowy "Zaruskiego" objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.