PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowym autobusem po Warszawie stanu wojennego

  • PAP    13 grudnia 2012 - 13:36
Zabytkowym autobusem po Warszawie stanu wojennego

Zabytkowy autobus, model Ikarus 280, kursuje po Warszawie w czwartek 13 grudnia, obwożąc pasażerów trasą wyznaczoną przez miejsca związane ze stanem wojennym.
Przejazd zorganizowano w ramach akcji „Warszawa stanu wojennego".

„Podczas wycieczki po Warszawie pasażerowie autobusu mogą przyjrzeć się miejscom związanym ze stanem wojennym, o których zwykle się nie pamięta" - powiedziała przewodniczka wycieczki po stolicy śladami stanu wojennego, Marta Rzeźnik.

„Trzymamy się chronologii, opowiadamy wyłącznie o rzeczach związanych z wydarzeniami z 13 grudnia 1981 roku" - podkreśliła.

Zabytkowy autobus, model Ikarus 280, oklejony fotografiami z okresu stanu wojennego oraz hasłami: „Oddajcie Lecha!", „Solidarność" i „Wrona skona", będzie kursował po Warszawie do godz. 20. Trasa rozpoczyna się i kończy na placu Konstytucji.

Autobus przejeżdża ulicą Rakowiecką, obok aresztu śledczego. Następnie mija dawną siedzibę Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność" przy ulicy Mokotowskiej i jedzie Traktem Królewskim. Na Żoliborzu mija kościół św. Stanisława Kostki i Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą, gdzie w grudniu 1981 roku MO brutalnie spacyfikowało strajk studentów. Na plac Konstytucji autobus wraca przez Plac Bankowy.

Trasa częściowo pokrywa się z drogą przejazdu kolumn pojazdów milicyjno-wojskowych z 1981 roku, których głównym celem było zastraszenie chętnych do protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Pasażerowie mogą usłyszeć komentarz historyczny. „Naszym głównym celem jest promowanie postawy patriotycznej oraz wiedzy historycznej. Chcielibyśmy zainteresować, szczególnie młodych ludzi, tym okresem historii Polski, którego konsekwencje obserwujemy także dzisiaj" - powiedział Rafał Pękała z Instytutu Pamięci Narodowej.

O godzinie 10 na placu Konstytucji na autobus czekało około 10 osób. „To bardzo ciekawy, niekonwencjonalny sposób opowiadania o historii. Znacznie ciekawsza jest taka nauka na żywo niż tylko z książek" - powiedział Paweł, tegoroczny maturzysta.

„Liczymy na większą frekwencję po południu" - przewidywał Pękała.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników akcji repliki biletów autobusowych z epoki, przypinki, a także śpiewnik stanu wojennego, zawierający najpopularniejsze pieśni opozycyjne, autorstwa m.in. Przemysława Gintrowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.