PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Alarm przeciwsztormowy w porcie w Świnoujściu

  • PAP/JS    27 grudnia 2016 - 19:52
Zachodniopomorskie: Alarm przeciwsztormowy w porcie w Świnoujściu
Obecny stan wody w porcie w Świnoujście wynosi 580 cm (fot.mat.prasowe)

• Alarm przeciwsztormowy ogłoszono w porcie w Świnoujściu – poinformował dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
• W najbliższych godzinach spodziewany jest wzrost stanów wód w Zalewie Szczecińskim oraz na Odrze.
"Obecny stan wody w porcie w Świnoujście wynosi 580 cm, jest to wartość równa ze stanem alarmowym" - powiedział w rozmowie Grzegorz Gwiazda, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

"Wiejący obecnie wiatr z kierunku północnego i północno-zachodniego może spowodować zjawisko +cofki+. Spodziewamy się, że stany wód będą rosły, obejmując Zalew Szczeciński oraz najprawdopodobniej odcinek Odry do Szczecinem, a nawet dalej do Gryfina. W ciągu najbliższej doby mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze" - zaznaczył.

Biuro Prognoz Hydrologicznych Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni wydało ostrzeżenie dotyczące wezbrania wód w Zalewie Szczecińskim i ujściowym odcinku Odry z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenie to obowiązuje do godziny 9.00 w czwartek.

Dyżurny powiedział, że wciąż występują problemy z dostawą energii elektrycznej. "W województwie zachodniopomorskim ok. 1200 odbiorców wciąż nie ma prądu. Problemy występują w szczególności we wschodniej części regionu, gdzie operatorem jest Energa Koszalin. Tu ok. 800 odbiorców wiąż nie ma prądu, w szczególności w Szczecinku, Bobolicach oraz Tychowie. W zachodniej części województwa prądu nie mają mieszkańcy gminy Gryfice" - dodał Gwiazda.

Jak zaznaczył Paweł Janiak z Energa Koszalin, stan awarii masowych został odwołany. "Obecnie pracujemy nad awariami, które nie są związane z wichurami, które przeszły przez Pomorze Zachodnie" - wyjaśnił.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie nie odnotowało nowych zgłoszeń ze strony straży pożarnej dotyczących szkód wyrządzonych przez silny wiatr.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.