PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: blisko 100 zgłoszeń na policję przy pomocy mapy zagrożeń

  • PAP/MN    20 września 2016 - 16:22
Zachodniopomorskie: blisko 100 zgłoszeń na policję przy pomocy mapy zagrożeń
Mapa zagrożeń jest dostępna przez strony internetowe komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich (fot. mat. policji)

• Blisko 100 sygnałów o niebezpiecznych zdarzeniach zgłosili mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego we wtorek 20 września.
• Jest to pierwszy dzień działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
• Dzięki stronie internetowej możliwy jest anonimowy kontakt z policją.
"Mapa to istotny element komunikacyjny, gdyż trudno służyć społeczeństwu nie wiedząc czego ono od nas oczekuje" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej komendant wojewódzki policji w Szczecinie Jacek Cegieła.

"Dzięki nowemu narzędziu będziemy na bieżąco śledzić informacje o zagrożeniach i reagować na nie. Mapa służy nam po to, aby po zweryfikowaniu zagrożeń kierować siły i środki w miejsca, gdzie one istnieją" - dodał. Jak podkreślił, zgłoszenia można przekazywać anonimowo, co ma ośmielić obywateli do reagowania i informowania funkcjonariuszy.

Pierwszego dnia mieszkańcy Pomorza Zachodniego zgłosili blisko 100 rozmaitych sygnałów. Zgłoszenia dotyczą niebezpiecznych i uciążliwych dla nich zdarzeń, m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, aktów wandalizmu, spożywania alkoholu w niedozwolonych miejscach, znęcania się nad zwierzętami czy nieprawidłowego oznakowania drogi.

"Zgłoszenia weryfikują policyjni koordynatorzy. Na Pomorzu Zachodnim w każdej komendzie powiatowej jest ich dwóch a w komendach miejskich aż trzech" - powiedział zastępca komendanta wojewódzkiego Piotr Ostrowski. Weryfikacja zgłoszeń ma trwać 2 dni, po czym policja ma podejmować stosowne działania w ciągu 5 kolejnych dni.

Czytaj też: Podkarpackie: krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa już działa

W momencie zgłoszenia zagrożenia, wybranego z katalogu, odpowiednia ikona pojawia się na mapie. Po zgłoszeniu symbol na mapie ma kolor zielony, w trakcie weryfikacji zabarwia się na żółto, po potwierdzeniu - na czerwono. Jeśli zgłoszenie się nie potwierdziło ikonka staje się szara.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tym celu należy korzystać z telefonicznych numerów alarmowych 112 i 997.

Projekt od 1 lipca był testowany pilotażowo w województwach pomorskim, podlaskim oraz w Warszawie. Obecnie mapa działa we wszystkich województwach z wyjątkiem dolnośląskiego i świętokrzyskiego. Te dwa ostatnie mają zostać włączone do systemu do końca września.

Mapa jest dostępna dla wszystkich przez strony internetowe komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Do tej pory nie przygotowano aplikacji w wersji na smartfony. System przyjmuje jedno zgłoszenie na dobę z tego samego komputera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.