PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie ma umowę z obwodem mińskim

  • JL    12 kwietnia 2010 - 08:32
Zachodniopomorskie ma umowę z obwodem mińskim

Podczas odbywającego się w Szczecinie VI Forum Samorządowego Zachodniopomorskie podpisało umowę o współpracy z obwodem mińskim na Białorusi.
Umowę podpisali 8 kwietnia marszałek Władysław Husejko oraz Wiktor Szczetko, pierwszy zastępca przewodniczącego Mińskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. W lipcu marszałek Husejko odwiedzi Mińsk. Podpisanie umowy poprzedziły wcześniejsze udane kontakty.

Wiktor Szczetko zapewnił, że widzi ogromne możliwości czerpania z polskich doświadczeń, przede wszystkim samorządowych. Ma też nadzieję na ściągnięcie do swego obwodu zachodniopomorskich inwestorów.

Marszałek Władysław Husejko uważa, że kontakty z innymi samorządami zawsze wnoszą wiele nowego i pozwalają inaczej spojrzeć na nasze problemy.

Współpraca z Białorusią jest jednym z głównych priorytetów polskiej polityki wschodniej w 2010 r. i ważnym elementem partnerstwa wschodniego. Podpisanie umowy poprzedziły wcześniejsze kontakty zapoczątkowane we wrześniu 2008 r. Rezultatem wymiany doświadczeń są regularne kontakty instytucji gospodarczych obu regionów w celu stworzenia instytucjonalnej podstawy współpracy przedsiębiorców i instytucji. Równie ważne są także kontakty kulturalne, oświatowe i wymiana doświadczeń samorządowych, w tym rozwoju lokalnego wspólnoty obywatelskiej oraz wspólna realizacja projektów europejskich.


Forum poświęcone było znaczeniu samorządu terytorialnego dla rozwoju regionalnego w Polsce, Niemczech i na Ukrainie. Wzięli w nim udział goście z tych krajów, a także ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy oraz przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.