Zachodniopomorskie samorządy dokładają do kultury i liczą na gości

W 2015 r. wydarzenia zorganizowane przez instytucje kultury, których organizatorem był samorząd woj. zachodniopomorskiego odwiedziło blisko pół miliona osób.
Zachodniopomorskie samorządy dokładają do kultury i liczą na gości
Kołobrzeg potrzebuje dużej sali widowiskowej i zadaszonego amfiteatru, ale nie ma na to pieniędzy. Fot. Pixabay.com

Województwo zachodniopomorskie wspiera także instytucje kultury, którymi zarządzają inne jednostki samorządu, jak Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, Filharmonia Koszalińska czy biblioteki gminne.

Niedawno w Szczecinie zakończyła się warta nieco ponad 76 mln zł przebudowa Opery na Zamku, za 27 mln zł wybudowano Centrum Dialogu Przełomy mówiące o najnowszej historii miasta, mniej więcej tyle samo, co budowa Centrum kosztowała modernizacja skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich – organizatorem wszystkich instytucji jest województwo.

W Koszalinie największą popularnością cieszą się duże cyklicznie imprezy, a wśród nich m.in.: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Koszalińskie Konfrontacje Młodych „M-Teatr”. Największe jednak zyski przynosi organizacja masowych koncertów z udziałem międzynarodowych gwiazd.

Z kolei w Kołobrzegu imprezy masowe i festiwale organizowane w lato przez miasto są bezpłatne, a biletowane są imprezy odbywające się w ciągu roku w regionalnym centrum kultury.

Zarówno województwo, jak i miasta planują inwestycje w obiekty kulturalne, ale na przeszkodzie często stoi brak pieniędzy.

Radni zachodniopomorskiego sejmiku chcą, aby planowaną modernizację Teatru Polskiego w Szczecinie, oszacowaną na około 63 mln zł, finansowały środki z budżetu państwa, bo województwa nie stać na taki wydatek. Od wielu lat w planach jest także stworzenie centrum nauki związanego z tematyką morską.

Kołobrzeg potrzebuje dużej sali widowiskowej, nowoczesnego zadaszonego amfiteatru i centrum kongresowo-widowiskowego, ale miasto nie ma na to pieniędzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE