PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie samorządy dokładają do kultury i liczą na gości

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 07:15
Zachodniopomorskie samorządy dokładają do kultury i liczą na gości
Kołobrzeg potrzebuje dużej sali widowiskowej i zadaszonego amfiteatru, ale nie ma na to pieniędzy. Fot. Pixabay.com

W 2015 r. wydarzenia zorganizowane przez instytucje kultury, których organizatorem był samorząd woj. zachodniopomorskiego odwiedziło blisko pół miliona osób.
Województwo zachodniopomorskie wspiera także instytucje kultury, którymi zarządzają inne jednostki samorządu, jak Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, Filharmonia Koszalińska czy biblioteki gminne.

Niedawno w Szczecinie zakończyła się warta nieco ponad 76 mln zł przebudowa Opery na Zamku, za 27 mln zł wybudowano Centrum Dialogu Przełomy mówiące o najnowszej historii miasta, mniej więcej tyle samo, co budowa Centrum kosztowała modernizacja skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich – organizatorem wszystkich instytucji jest województwo.

W Koszalinie największą popularnością cieszą się duże cyklicznie imprezy, a wśród nich m.in.: Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Koszalińskie Konfrontacje Młodych „M-Teatr”. Największe jednak zyski przynosi organizacja masowych koncertów z udziałem międzynarodowych gwiazd.

Z kolei w Kołobrzegu imprezy masowe i festiwale organizowane w lato przez miasto są bezpłatne, a biletowane są imprezy odbywające się w ciągu roku w regionalnym centrum kultury.

Zarówno województwo, jak i miasta planują inwestycje w obiekty kulturalne, ale na przeszkodzie często stoi brak pieniędzy.

Radni zachodniopomorskiego sejmiku chcą, aby planowaną modernizację Teatru Polskiego w Szczecinie, oszacowaną na około 63 mln zł, finansowały środki z budżetu państwa, bo województwa nie stać na taki wydatek. Od wielu lat w planach jest także stworzenie centrum nauki związanego z tematyką morską.

Kołobrzeg potrzebuje dużej sali widowiskowej, nowoczesnego zadaszonego amfiteatru i centrum kongresowo-widowiskowego, ale miasto nie ma na to pieniędzy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.