PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: stany alarmowe na rzekach

  • PAP    16 stycznia 2011 - 12:50

Na Odrze i rzekach przymorza w woj. zachodniopomorskim woda przekracza stany alarmowe. W Trzebiatowie wprowadzono alarm przeciwpowodziowy - poinformował 16 stycznia Grzegorz Gwiazda z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
Na Odrze w Gryfinie woda przekracza stan alarmowy o 33 cm, w Widuchowej o 43 cm a w Gozdowicach o 108 cm. 

Gwiazda powiedział, że woda w Odrze opadła w ciągu ostatniej doby o średnio 10 cm. "Odra jest już wolna od lodu, woda może spokojnie spływać do morza" - powiedział Gwiazda.

Z powodu roztopów podnosi się woda w pozostałych rzekach regionu. W Trzebiatowie Rega przekroczyła stan alarmowy o 46 cm i wprowadzono tam alarm przeciwpowodziowy. W gotowości są wszystkie służby, powołano lokalny zespół zarządzania kryzysowego. Ina w Stargardzie Szczecińskim przekracza stan alarmowy o 24 cm, a w Goleniowie o 9 cm.

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia życia, nie ma potrzeby ewakuacji osób czy dobytku"- powiedział Gwiazda.

Dodał, że wiele domów w woj.zachodniopomorskim ma podtopione piwnice, nawet takich, które są położone z daleka od rzek. Topnienie śniegu powoduje bowiem podnoszenie się poziomu wód gruntowych.

Czytaj też:

Lokalne podtopienia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • powodzianie, 2011-01-17 00:31:48

    TO JEST OCZYWISTE<zgadzam się,że jak jest odwilż,to wody wzbierają i sa stany alarmowe.Przecież była powódż i nie można tego odwrócić.Ludzie muszą jakoś żyć...