PARTNER PORTALU
 • BGK

Zaciskanie pasa po Śląsku

 • TVS    28 lutego 2013 - 12:32
Zaciskanie pasa po Śląsku

Dziura w budżecie województwa powiększyła się po wpadce ze startem Kolei Śląskich. Jej rozmiary są na tyle duże, że oszczędności będą wyraźnie odczuwalne. Szczególnie w kalendarzu imprez kulturalnych w regionie.
W tym momencie województwa śląskiego na to, by świętować po prostu nie stać.

- Jeżeli mówimy o Dniach Województwa Śląskiego, czyli o wielkim święcie województwa, to chcielibyśmy zrobić wzorem poprzednich lat imprezy na wysokim poziomie i takie zaoferować mieszkańcom województwa. Nie mniej przy kwocie 0,5 mln złotych tego na taką skalę i tak ambitnego programu zaproponować nie możemy - wyjaśnia Aleksandra Marzyńska, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W zeszłym roku na kilkudniową imprezę, Dni Województwa Śląskiego, Urząd Marszałkowski przeznaczył trzy miliony złotych. Koncerty odbywały się w całym regionie. Były duże sceny i gwiazdy światowego formatu. Były też wielkie słowa.

- To jest rzeczywiście bardzo zakrojona impreza w całym województwie, jeżeli wszystko się uda to myślę, że to jest ten kierunek, którym chcielibyśmy podążać - mówiła Aleksandra Gajewska-Przydryga, wicemarszałek województwa śląskiego.

Nowym szlakiem trzeba będzie podążać po wykolejeniu Kolei Śląskich. Budżet województwa jest dziurawy. Trzeba ciąć, gdzie i co się da. W kulturze dość ostro. O tym czy Dni Województwa Śląskiego wypadną z kalendarza imprez w 2013 roku radni zadecydują podczas kolejnej sesji sejmiku.

- Jest to przykra i trudna decyzja z całą pewnością. Przypomnę, że na sesji radni opozycyjni wnieśli tylko taki wniosek, aby wprowadzić do podjętej uchwały zmianę, że to jest tylko zawieszenie na ten rok. Każdy zdaje sobie sprawę, że tak po prostu trzeba - tłumaczy Agnieszka Kostempska, radna sejmiku, PO.

Trudniej przekonać tych, którzy za kulturę w poszczególnych miastach i w całym regionie odpowiadają. - Kultura nie jest tylko workiem bez dna i nie jest tylko sposobem na wydawanie pieniędzy, ale że wkład w kulturę przynosi zysk, nie do końca wymierny, bo to nie jest zysk finansowy, ale pewien zysk intelektualny, społeczny - zaznacza Łukasz Kałębasiak, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Cięcia dotknąć mogą również innych wielkich wydarzeń kulturalnych. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć znacznie mniej pieniędzy otrzymać mają festiwale: Tauron Nowa Muzyka i Off Festival. Być może na ich organizacje w uszczuplonej kasie marszałka w ogóle zabraknie środków. Na wsparcie nie mają też co liczyć śląskie teatry.

- Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję czasów, że będzie taki stosunek do sztuki w Polsce. Dlatego bardzo się ciesze, że nie muszę robić, reżyserować, łazić i żebrać - oznajmił Kazimierz Kutz, reżyser.

O 15 milionów złotych zmniejszył się budżet na działalność programową placówek kulturalnych na Śląsku. W urzędzie marszałkowskim tłumaczą: nie mieliśmy wyjścia.

- Będą mieli ten rok bardzo trudny. Będą musieli naprawdę bardzo poważnie się nagłowić, jak przetrwać, jak ten trudny ciężki rok przetrzymać. Wiadomo, że nie będzie można zrealizować wielu ciekawych nowych projektów, trzeba będzie bazować niewykluczone na tym z czym mamy aktualnie do czynienia - podkreśla Aleksandra Marzyńska, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Z budżetem jest źle, a może być jeszcze gorzej - alarmują radni opozycji. - Zarząd obija się od ściany do ściany. W każdym z kolejnych lat budżetowych. Nie ma tam priorytetów, czyli można dać w tym roku kulturze mniej, w przyszłym roku kulturze więcej, a w kolejnych roku może szpitalom. Nie ma strategii, która by odzwierciedlała się w budżecie - uważa Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, radna sejmiku, SLD.

Zaszyć tę dziurę będzie niezwykle trudno. Prostej recepty na to nie mają nawet najlepsi specjaliści. - Nawet odpowiednie instytucje, a w tym wypadku władzę lokalną, ludzie powinni rozliczać, ale nie z pięknych słówek, tylko z czynów. Życzę powodzenia - mówi prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista. A to w tym roku przyda się również wszystkim animatorom kultury na Śląsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Mieszkaniec Województwa, 2013-02-28 18:37:00

  Tych milionów to Panie Marszałku trzeba szukać "w kieszeniach swoich kolegów", ale nie w tym co mają, ale z dokumentów co zagarnęli, bo dzisiaj to oni nie mają nic - wszystko srytnie ukryli, a na kolej poszli tylko "obłowić się" bo najmniejszego pojęcia o transporcie nie mają, a ...więc nie cięcie kasy na kulturę i inne potrzebne imprezy reklamujące nasze Województwo, a sprawny prokurator i odpowiedzialność karna za popełnione błędy. Ja na przejsciu na pieszych, kiedy nic nie jechało, ale paliło się czerwone światło, musiałem zapłacić mandat, bo za węgłem zaczajeni byli policjanci. Chciałbym wiedzieć kto (z nazwiska i imienia) jak i czym odpowie za zaistniały bałagan na "Ślaskich Kolejach" - bo jak na razie Marszałek karze tylko mieszkańców Województwa Ślaskiego!  rozwiń
 • Stanisław z Będzina, 2013-02-28 15:15:24

  "Szewc zawinił kowala powiesili"! Nie ma jak "sprawny" Marszałek ze swym chrzestnym Tomczykiewiczem. Nie wiem jak inni, ale ja dotychczasowy wyboprca PO nigdy już na ludzi tej partii nie zagłosuję!!!