PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaczęli wytyczać szlak

  • JL    23 marca 2010 - 05:44

Małopolska ruszyła z przygotowaniami do opracowania koncepcji przebiegu Szlaku Frontu Wchodniego I Wojny Światowej.
List intencyjny o utworzenia szlaku podpisali we wrześniu 2009 r. w Łodzi marszałkowie woj. łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ma on być markowym produktem turystycznym o europejskim znaczeniu. Połączyłby m.in. muzea, pola bitew, cmentarze wojenne, twierdze i zachowane okopy. Jego inicjatorem był marszałek woj. łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

Małopolska pierwsza zaczęła prace nad wskazaniem obiektów do wpisania na szlak. W składzie powołanej grupy eksperckiej są przedstawiciele powiatów, instytucji kultury, przewodnicy oraz historycy. Zaproponowali, aby na jego trasie znalazły się m.in. Kraków, Limanowa oraz Tarnów.

Jednym z punktów miałyby być Gorlice. Tutaj w maju 1915 r. doszło do największej operacji militarnej frontu wschodniego, która zakończyła się zwycięstwem armii niemieckiej i austro-węgierskiej oraz przerwaniem frontu rosyjskiego.

Projektem, który otrzymał wsparcie finansowe od władz województwa w ramach konkursu Małopolska Gościnna, koordynuje starostwo powiatowe w Tarnowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.