PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadłużenie Warszawy się zmniejszy

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    15 lutego 2010 - 08:53
Zadłużenie Warszawy się zmniejszy

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się zmniejszyć o ponad 250 mln zł zadłużenie miasta, czyli do 49,8 proc. dochodów. Proponuje też zwiększyć wydatki na inwestycje do 3,3 mld zł.
Skąd w kasie miasta pojawiły się dodatkowe pieniądze? Największa pozycja – ponad 300 mln zł – to niewydane w 2009 r. środki na inwestycje. Część tych funduszy wynika po prostu z opóźnień w budowach, zostanie więc przesunięta na kolejne lata – stąd wzrost o 120 mln zł wydatków na inwestycje w tym roku. Część pochodzi z oszczędności na przetargach – informuje „Życie Warszawy”.

Są też inne nieplanowane dochody. O 74 mln zł wyższe okazały się wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych. Kolejne ponadplanowe fundusze przyszły z Unii Europejskiej: od jesieni ubiegłego roku udało się zdobyć dodatkowo 87 mln zł.

Zadłużenie miasta na koniec 2010 r. miało wynieść ponad 5,5 mld zł – najwięcej w historii samorządu. Sięgnęłoby prawie 55 proc. tegorocznych dochodów. Według najnowszych deklaracji Hanny Gronkiewicz-Waltz, 50-procentowy pułap zadłużenia nie będzie przekraczany do 2014 r. W 2011 r. ma wynieść nawet 46,9 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.