PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

  • PAP    22 marca 2012 - 13:14
Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

- Drugi stopień zagrożenia lawinowego (w pięciostopniowej, rosnącej skali) obowiązuje w czwartek w rejonie Karkonoszy. Szlaki są mocno oblodzone, a warunki turystyczne w górach bardzo trudne.
W wydanym w czwartek komunikacie ratownicy z karkonoskiej grupy GOPR ostrzegają, że prognozowany w ciągu dnia wzrost temperatury i nagrzewanie śniegu mogą doprowadzić do rozmiękania pokrywy śnieżnej, a co za tym idzie do wzrostu zagrożenia lawinowego. Zwiększone zagrożenie występuje przede wszystkim w zagłębieniach terenu, żlebach, jarach i na stromych stokach.

W szczytowych partiach gór leży od 30 do 120 cm śniegu, ale w miejscach odkładania śniegu grubość pokrywy śnieżnej dochodzi nawet do 200 cm. W nocy temperatura może spaść do minus jednego stopnia Celsjusza, a w ciągu dnia wzrośnie powyżej zera.

Ratownicy ostrzegają, że szlaki w górach są mocno oblodzone, a warunki turystyczne bardzo trudne. Szczególnie niebezpiecznie jest na szlakach przebiegających w pobliżu stromych zboczy, gdzie grożą długie, niebezpieczne obsunięcia po lodowym podłożu. Bezpieczne poruszanie jest możliwe wyłącznie przy użyciu raków.

Na Śnieżce grubość pokrywy wynosi ok. 80 cm, wieje słaby, północny wiatr, widoczność jest bardzo dobra, a temperatura dochodzi do plus czterech stopni.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.