PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożenie powodziowe w Małopolsce? Władze regionu zaniepokojone, Wody Polskie odpowiadają

  • aw/PAP    19 marca 2018 - 14:10
Zagrożenie powodziowe w Małopolsce? Władze regionu zaniepokojone, Wody Polskie odpowiadają
Brak uzgodnienia wielu z istotnych kwestii budzi "poważne obawy samorządu województwa małopolskiego w przypadku zagrożenia powodziowego" (fot.pixabay)

Zbiorniki retencyjne w Małopolsce dysponują rezerwami, aby przyjąć ewentualne większe napływy wód z roztopów – zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Dodał, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia powodziowego na tym terenie, a prognozy pogody są dobre.
"Sytuacja jest korzystna i pod pełną kontrolą, dysponujemy rezerwami w zbiornikach i jesteśmy przygotowani do przyjęcia ewentualnej fali z topniejących śniegów" - powiedział Daca podczas poniedziałkowej (19 marca) konferencji prasowej w Krakowie.

Aleksandra Malarz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Krakowie uściśliła, że na wszystkich zbiornikach wodnych w regionie prowadzony jest stały monitoring poziomu wody. Wynika z niego, że wszystkie dysponują co najmniej 100 proc. rezerwą do wykorzystania na przyjęcie ponadnormatywnego dopływu wód.

"Te rezerwy są wystarczające, aby przyjąć nagłe opady - jest bezpiecznie, proszę się nie niepokoić" - dodała.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformował, że poniedziałek odbyło się spotkanie w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie z udziałem m.in. przedstawicieli wojewody i marszałka województwa małopolskiego. Dotyczyło ono przede wszystkim sytuacji powodziowej w regionie oraz doniesień o problemach organizacyjnych związanych z przejmowaniem przez Wody Polskie urządzeń melioracyjnych i innej infrastruktury spod zarządu samorządu wojewódzkiego.

"Myślę, że to było dobre, konstruktywne spotkanie (…). Proces przebiega zgodnie z planem, nie ma tu żadnych poślizgów, biorąc pod uwagę jego skomplikowanie" - ocenił Daca.

Według niego podczas spotkania zdecydowano, że powstanie precyzyjny harmonogram przejmowania majątku instytucji województwa małopolskiego - Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który znajduje się w likwidacji. Proces ten - zadeklarował prezes Wód Polskich - powinien się zakończyć do połowy tego roku.

Na początku tego miesiąca marszałek województwa Jacek Krupa wyraził obawy, że brak uzgodnienia wielu z istotnych kwestii budzi "poważne obawy samorządu województwa małopolskiego w przypadku zagrożenia powodziowego".

Czytaj też: Mosty, rowy i przepusty. Nowe Prawo wodne generuje problemy w regionach

Wśród najpoważniejszych kwestii wymienił m.in. brak faktycznego przejęcia odpowiedzialności za utrzymanie wszystkich urządzeń ochrony przeciwpowodziowej (m.in. wałów, zbiorników, przepompowni) przez Skarb Państwa czy zaktualizowania najistotniejszych umów - w których ciągle jako strona funkcjonuje likwidowany MZMIUW - a nie Wody Polskie. W efekcie - przekonywał marszałek - nowa instytucja państwowa nie reguluje wielu zobowiązań, w tym m.in. rachunków za prąd.

Dyrektor RZGW w Krakowie zaznaczyła, że wszystkie umowy przekazywane przez likwidatora MZMIUW mają zawarte aneksy i są opłacane w terminach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.