PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożenie przeciwpożarowe w lasach. W tych regionach trzeba uważać

  • PAP/em    6 lipca 2015 - 17:18
Zagrożenie przeciwpożarowe w lasach. W tych regionach trzeba uważać

W trzech nadleśnictwach w okolicach Warszawy obowiązuje zakaz wstępu do lasu (fot. pixabay)

Trwające już od kilku dni upały spowodowały, że lasy w  południowej i wschodniej części kraju są zagrożone pożarem. Wprowadzono trzeci najwyższy stopień zagrożenia przeciwpożarowego.
Jak poinformowała w poniedziałek (6 lipca) rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska, najwyższe zagrożenie pożarowe występuje w regionalnych dyrekcjach m.in. w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Łodzi i częściowo w Krakowie.

Dodała, że zakaz wstępu do lasu wprowadzony został w nadleśnictwach Płońsk, Wyszków i Pułtusk.

Zakaz wstępu ogłaszany jest przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9 rano jest niższa od 10 proc. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Ryzyko groźnego kataklizmu

Najwyższy stopień zagrożenia przeciwpożarowego obowiązuje również na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie na Podkarpaciu (Podkarpackie). Jak powiedział PAP rzecznik prasowy dyrekcji Edward Marszałek, oznacza to, że każde zarzewie ognia może przerodzić się "w groźny kataklizm".

"Najbardziej zagrożone są lasy w północnej części Podkarpacia, dlatego tamtejsze nadleśnictwa wyposażone są w małe samochody gaśnicze, zaś monitoring w terenie wykonywany jest za pomocą 15 wież - tzw. dostrzegalni, na których pełnione są całodzienne dyżury lub zamontowane kamery przesyłają obraz do stanowisk obserwatorów w biurze nadleśnictwa" - dodał Marszałek.

Leśnicy liczą straty po pożarach

W miniony weekend w lasach krośnieńskiej dyrekcji doszło do trzech pożarów. W Nadleśnictwie Sieniawa spłonęło 45 arów poszycia w 50-letnim drzewostanie dębowym. Z kolei w Nadleśnictwie Głogów w niedzielę spłonęło 20 arów poszycia leśnego. Największy zasięg miał pożar, który wybuchł w Nadleśnictwie Leżajsk - objął 70 arów.

Leśnicy apelują do osób, które wybierają się do lasów, o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim o nieużywanie otwartego ognia.

Na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe od początku roku wybuchło 1686 pożarów, spłonęło ponad 400 ha lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.