PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożenie przeciwpożarowe w lasach. W tych regionach trzeba uważać

  • PAP/em    6 lipca 2015 - 17:18
Zagrożenie przeciwpożarowe w lasach. W tych regionach trzeba uważać
W trzech nadleśnictwach w okolicach Warszawy obowiązuje zakaz wstępu do lasu (fot. pixabay)

Trwające już od kilku dni upały spowodowały, że lasy w  południowej i wschodniej części kraju są zagrożone pożarem. Wprowadzono trzeci najwyższy stopień zagrożenia przeciwpożarowego.
Jak poinformowała w poniedziałek (6 lipca) rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych Anna Malinowska, najwyższe zagrożenie pożarowe występuje w regionalnych dyrekcjach m.in. w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Łodzi i częściowo w Krakowie.

Dodała, że zakaz wstępu do lasu wprowadzony został w nadleśnictwach Płońsk, Wyszków i Pułtusk.

Zakaz wstępu ogłaszany jest przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9 rano jest niższa od 10 proc. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Ryzyko groźnego kataklizmu

Najwyższy stopień zagrożenia przeciwpożarowego obowiązuje również na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie na Podkarpaciu (Podkarpackie). Jak powiedział PAP rzecznik prasowy dyrekcji Edward Marszałek, oznacza to, że każde zarzewie ognia może przerodzić się "w groźny kataklizm".

"Najbardziej zagrożone są lasy w północnej części Podkarpacia, dlatego tamtejsze nadleśnictwa wyposażone są w małe samochody gaśnicze, zaś monitoring w terenie wykonywany jest za pomocą 15 wież - tzw. dostrzegalni, na których pełnione są całodzienne dyżury lub zamontowane kamery przesyłają obraz do stanowisk obserwatorów w biurze nadleśnictwa" - dodał Marszałek.

Leśnicy liczą straty po pożarach

W miniony weekend w lasach krośnieńskiej dyrekcji doszło do trzech pożarów. W Nadleśnictwie Sieniawa spłonęło 45 arów poszycia w 50-letnim drzewostanie dębowym. Z kolei w Nadleśnictwie Głogów w niedzielę spłonęło 20 arów poszycia leśnego. Największy zasięg miał pożar, który wybuchł w Nadleśnictwie Leżajsk - objął 70 arów.

Leśnicy apelują do osób, które wybierają się do lasów, o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim o nieużywanie otwartego ognia.

Na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe od początku roku wybuchło 1686 pożarów, spłonęło ponad 400 ha lasów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.