PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakonserwują "Bitwę pod Grunwaldem"

  • PAP    11 czerwca 2010 - 16:21

Niedziela będzie ostatnim dniem, w którym zwiedzający będą mogli obejrzeć obraz "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki przed jego półtoraroczną konserwacją. Zwiedzający będą mogli na żywo śledzić kolejne etapy prac konserwatorów.
Przygotowania do zdjęcia obrazu ze ściany i rozpoczęcia prac konserwatorsko-restauratorskich rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Dlatego ostatniego dnia, w którym można będzie oglądać "Bitwę..." w Muzeum zaplanowano spotkanie przy obrazie z Ewą Micke-Broniarek, kustoszem Galerii Malarstwa Polskiego, która opowie o różnych aspektach słynnego obrazu Matejki.

Podczas "Niedzieli z Bitwą" będzie można w muzealnej księgarni kupić najnowszą publikację poświęconą słynnemu dziełu Matejki pt. "Jana Matejki 'Bitwa pod Grunwaldem': nowe spojrzenia". Dostępne też będą pamiątki muzealne związane z obchodami 600-lecia bitwy. Będzie też można wspomóc akcję zbierania funduszy na zakup aparatury badawczej, niezbędnej do przeprowadzenia konserwacji obrazu.

W związku z pracami konserwatorskimi, obraz Matejki zostanie zdjęty ze ściany w Muzeum Narodowym, na której jest eksponowany. Oznacza to, że 15 lipca - w dniu, gdy przypadnie 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem - dzieła Matejki nie będzie można oglądać wyeksponowanego na ścianie w muzeum. W tym czasie obraz będzie bowiem, w tej samej sali, poddawany konserwacji. - Leżący obraz nie jest gorszy od obrazu wiszącego - odpowiadał pytany o powody takiej decyzji dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski podczas kwietniowej konferencji prasowej.

Konserwacja płótna potrwa ok. 1,5 roku, będzie miała miejsce w Sali Matejkowskiej. Sponsorem prac konserwatorskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zadeklarowało przekazanie na ten cel 850 tys. zł - w dwóch etapach: 450 tys. zł w 2010 r. i 400 tys. zł w 2011 r. Prawie drugie tyle potrzebne jest jednak na realizację niezbędnego programu badawczego, który wiąże się z zakupem specjalistycznego sprzętu do badań w podczerwieni, rentgenowskich i mikroskopowych. W związku z tym Muzeum prowadzi zbiórkę pieniędzy na tę aparaturę.

"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki - dzieło z 1878 r. - to największy obraz w zbiorach Muzeum Narodowego. Powierzchnia obrazu to 42 metry kw. Po zdjęciu dzieła ze ściany prace konserwatorskie będą prowadzone w tej samej sali - Sali Matejkowskiej. Pomieszczenie będzie specjalnie przygotowane do tego celu. Wyrównane zostaną podłogi i wykonane dwa ruchome podesty do prowadzenia prac przy obrazie bez obciążania jego powierzchni. W sali znajdą się także pochłaniacze par rozpuszczalników i lampy konserwatorskie.

Po raz pierwszy w historii polskiego muzealnictwa zwiedzający będą mogli na żywo śledzić kolejne etapy prac konserwatorów. Mimo trwających prac konserwatorskich, obraz będzie można oglądać w Muzeum Narodowym. Publiczność zyska okazję, by przyjrzeć się z bliska pracy konserwatorów - zauważają władze placówki. Ze względu na szczególne warunki, widzowie będą oglądali dzieło Matejki w mniejszych niż zazwyczaj grupach.

Jesienią 2011 r. "Bitwa pod Grunwaldem", już po konserwacji, zostanie pokazana w Berlinie na wystawie prezentującej 1000 lat polsko-niemieckiej historii.

Pierwsze prace konserwatorskie nad obrazem "Bitwa pod Grunwaldem" przeprowadzono w latach dwudziestych. Kolejne odbyły się w latach: 1946-49 - gdy konserwację przeprowadził światowej sławy konserwator dzieł sztuki, związany z Muzeum Narodowym w Warszawie prof. Bohdan Marconi; w 1974 r. - w związku z wyjazdem obrazu na wystawę malarstwa polskiego w Moskwie; oraz w 1999 r. - przed wypożyczeniem obrazu do Litewskiego Muzeum Narodowego w Wilnie, w związku z uroczystą oprawą wizyty prezydenta Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.