PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakopane nie tylko dla fanów Krupówek

  • PAP    26 czerwca 2010 - 11:38
Zakopane nie tylko dla fanów Krupówek

Wakacje w Zakopanem zapowiadają się w rytmie muzyki klasycznej, folku, jazzu i rocka. Atrakcją będzie też darmowe kino pod gwiazdami, teatry uliczne a miłośników sztuki z pewnością przyciągnie Muzeum Tatrzańskie.
Tego lata muzyka będzie rozbrzmiewać pod Giewontem. Koncerty w Zakopanem odbywać się będą na Równi Krupowej, na placu pod Wielką Krokwią oraz w zakopiańskich kościołach.

- Każdy, kto będzie chciał mieć kontakt z kulturą, i tą najwyższą, i tą bardziej popularną, może sobie to zapewnić podczas wakacji w Zakopanem - powiedział dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Od soboty w każdy wakacyjny weekend w stolicy Tatr będzie rozbrzmiewała muzyka organowa, podczas X Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Koncerty będą odbywać się w czterech miejscach: w Kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Kościele Świętego Krzyża przy ul. Zamoyskiego oraz w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" przy ul. Przewodników Tatrzańskich.

W każdy wakacyjny weekend na Równi Krupowej organizowane będą koncerty. "Lato na Równi Krupowej" rozpocznie się 4 lipca występem Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, który - jak informują organizatorzy - pod Giewontem wystąpi po raz pierwszy.

Od lat jedną z najważniejszych imprez w Zakopanem jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jego 42. edycja rozpocznie się 21 sierpnia. Gwiazdami tegorocznego festiwalu w Zakopanem będą zespoły folklorystyczne z afrykańskiego Sierra Leone i argentyńskiej Cordoby.

W tym roku na scenie wielkiego festiwalowego namiotu ustawionego na Równi Krupowej, zwanego przez górali "chuścianą izbą", o główne trofeum - "Złotą Ciupagę" - będzie rywalizowało 12 zespołów folklorystycznych z zagranicy. Będą to zespoły folklorystyczne z Turcji, Włoch, Serbii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Słowenii, Portugalii, Macedonii, Grecji, Francji, Czech i Bułgarii.

Zespoły z Polski będą wybrane przez jurorów w lipcu, podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Oprócz zespołów folklorystycznych, na zakopiańskiej Równi Krupowej zagrają m.in. The Beatles Revival - grupa grająca utwory słynnego zespołu rockowego z Liverpoolu, Lou Delfin - zespół grający tradycyjną oksytońską muzykę w wersji rockowej, grupa rockowa Cree oraz gitarzysta Piotr Nalepa.

Nowością podczas tegorocznego lata w Zakopanem będzie Festiwal Inicjatyw Kulturalnych "Summertime". Na scenie pod Wielką Krokwią miłośnicy jazzu będą mieli okazję od 15 lipca co tydzień do 16 września posłuchać takich muzyków jak Janusz Muniak, Marek Napiórkowski, Leszek Możdżer, Tymon Tymański, Andrzej Jagodziński, Marcin Wasilewski, Adam Pierończyk, Henryk Miśkiewicz. Wystąpią też znane wokalistki: Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Grażyna Łobaszewska.

Miłośnicy kina będą mogli codziennie przez całe wakacje za darmo oglądać klasykę filmową w kinie "pod gwiazdami", na zakopiańskim Placu Niepodległości. Filmy zostały podzielone tematycznie według dni tygodnia: "poniedziałki z rodziną", "wtorki z klasyką kina", "środy z Orange i mega hitem", "roztańczone czwartki", "kino akcji w piątki", "soboty z komedią" oraz "zakochane niedziele".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.