PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek otwiera Celę Czarownic

  • GK/wzp.pl    10 czerwca 2012 - 12:44
Zamek otwiera Celę Czarownic

W poniedziałek, marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Wojciech Drożdż otworzą dwie nowe wystawy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Będzie to Gabinet Lubinusa i Cela Czarownic.
Gabinet Lubinusa jest ukoronowaniem prac polegających na pozyskiwaniu przez zamek obiektów związanych z osobą Eilharda Lubinusa, słynnego geografa i matematyka żyjącego na przełomie XVI i XVII w.

W skład ekspozycji wchodzą wyjątkowe zabytki europejskiej kartografii, których autorem był sam Lubinus – „Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego” (unikatowe tłoczenie z 1758 r.), „Mapa Księstwa Rugijskiego”oraz „Nowa Najświetniejsza Mapa Księstwa Pomorskiego”.

W Gabinecie znajdują się również repliki używanych przez geografa instrumentów kartograficznych, diariusz podróży po Pomorzu, korespondencja Eilharda Lubinusa wypożyczone z Archiwum Państwowego w Szczecinie, a także historyczne ryciny i mapy związane z miastem i regionem.

Cela Czarownic to ekspozycja odnosząca się do losów Sydonii von Borck, szlachcianki z pomorskiego rodu, która – oskarżona o uprawianie czarów – została w 1620 r. ścięta i spalona na stosie.

W skład wystawy wchodzą: projekcja holograficzna poświęcona Sydonii, akta dotyczące jej procesu wypożyczone z Archiwum Państwowego w Szczecinie, narzędzia tortur udostępnione przez Muzeum Narodowe w Krakowie, a także uzupełnione opisami reprodukcje rycin związanych z polowaniami na czarownice.

Dodatkowo Celę Czarownic wzbogaca seria prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

Otwarcie obu wystaw odbędzie się o godzinie 12 w Muzeum Zamkowym (Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, wejście J).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • apropos, 2012-06-11 09:33:03

    po co ta mapa Zamkowi?.To przecież powinno kupić Muzeum Narodowe w Szczecinie lub Miasta Szczecina, które po to istnieją aby gromadzić i konserwować zabytki zachodniopomorskie. Mogłyby udostępnić wiele map i tę także na tą wystawę Zamkowi, który jako instytucja jest "niewiadomoczym"....  rozwiń