PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek w Chęcinach atrakcją całoroczną

  • PAP/JL    9 listopada 2015 - 09:22
Zamek w Chęcinach atrakcją całoroczną
Zamek w Chęcinach będzie całoroczną atrakcją turystyczną. Fot. Mat. prasowe

Średniowieczny zamek królewski w Chęcinach będą atrakcją całoroczną – zdecydowały władze miasta i gminy.
Burmistrz uzasadnia decyzję ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy chcą tu przyjeżdżać także poza sezonem.

Po zakończonym w kwietniu br. gruntownym remoncie ruin, który trwał dwa lata, zainteresowanie turystów zabytkiem wzrosło o 60 proc. Przed rozpoczętą w 2013 roku rewitalizacją warowni, obiekt udostępniany był w sezonie trwającym od kwietnia do końca października.

Czytaj też: Opłacało się odnawiać ruiny zamku w Chęcinach

– Wówczas w ciągu sezonu odwiedzało nas niewiele ponad 100 tys. turystów. Teraz według danych na koniec października, czyli w porównywalnym okresie przekroczyliśmy liczbę 160 tysięcy – mówi burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

Władze miasta mają nadzieję, że do końca roku uda się przekroczyć 200 tys. lub choćby zbliżyć do takiego poziomu. – Jeżeli pogoda dopisze mamy szansę dojść do takiego wyniku – prognozuje burmistrz.

Samorządowiec zwraca uwagę na to, że jesienią ze szczytu góry Zamkowej roztacza się piękny jesienny krajobraz Gór Świętokrzyskich oraz Chęcin. – Co ważne trasa do ruin została podczas ostatnich prac oświetlona co ułatwia zwiedzanie także późnym popołudniem – dodaje.

Władze Chęcin mają także nadzieję, że Chęciny staną się dodatkową atrakcją dla narciarzy przyjeżdżających na pobliskie stoki.

– Staramy się rozszerzać promocję tego miejsca, wiązać ją z innymi atrakcjami, przypomnę, że w tym celu powołaliśmy niedawno do życia Chęciński Klaster Turystyczny, skupiający największe atrakcje gminy – zaznacza burmistrz.

Burmistrz zapowiada także, że z okazji Święta Niepodległości 11 listopada wykorzystane zostaną w pełni możliwości nowej iluminacji warowni.

– Będzie ona rozświetlona w biało-czerwonych barwach. Z pewnością zrobi wrażenie symbol świetności dawnej Rzeczypospolitej rozświetlonej w kolorach flagi narodowej – mówi burmistrz.

Przeprowadzony w latach 2013-2015 remont pozostałości po zamku królewskim był, obok kompleksowej rewitalizacji śródmieścia miasta, jedną z największych inwestycji gminy ostatnich dekad.

Trwające dwa lata prace remontowe ruin pochłonęły łącznie ponad 8 mln zł, z czego 80 proc. pochodziło z regionalnego programu operacyjnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.