PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamki i pałace Opolszczyzny. Niezwykły szlak stanie się wizytówką regionu?

  • aw    6 marca 2018 - 22:09
Zamki i pałace Opolszczyzny. Niezwykły szlak stanie się wizytówką regionu?
Zamek w Mosznej jest magnesem na turystów (fot. Pixabay)

Pętla długości czterystu kilometrów to szlak, na którym można podziwiać jedenaście wspaniałych zamków i pałaców w woj. opolskim. Władze województwa i  zarządcy zabytków chcą niezwykłymi obiektami i "gotową" oferta zachęcić turystów do liczniejszego przyjazdu w ten region Polski.
Zamki i pałace Opolszczyzny stanowią bogactwo architektoniczne regionu. Rozmieszczone w różnych częściach województwa pochodzą z różnych epok i reprezentują różne style i kierunki w architekturze. To stanowi o ich unikalności. Jednak położenie Opolszczyzny wpływa na to, iż konieczne jest tworzenie „gotowej” oferty turystycznej, pakietu usług i atrakcji dla turystów odwiedzających region. Wydanie broszury promującej opolskie zamki i pałace jest początkiem współpracy pomiędzy obiektami, które są w niej zaprezentowane.

Inicjatorem nowego szlaku i tej publikacji jest Joanna Kardasińska, prezes fundacji na rzecz zamku książęcego Niemodlin.

- Jest to otwarta inicjatywa, czekamy na właścicieli obiektów zabytkowych, którzy oferują choć jedną usługę turystyczną. Dziś ten szlak to 400 kilometrów, na którym znajdziemy miejsca o zróżnicowanej propozycji. Mam nadzieję, że to początek tworzenia bogatej, zintegrowanej propozycji turystycznej – mówiła Joanna Kardasińska podczas prezentacji szlaku i folderu.

Obiekty, o których mowa w publikacji, to Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej, Zamek w Głogówku, Pałac Jakubus, Zamek Moszna, Zamek Książęcy w Niemodlinie, Zamek w Otmuchowie, Pałac Sulisław, Pałac Większyce, Wieża Piastowska w Opolu oraz Zamek w Rogowie Opolskim.

 

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreślał, że samorządowi województwa zależy na tym, by wyjść do turysty z nową propozycją.

- Turyści sami do nas przyjeżdżają, widzimy to na przykładzie Zamku Moszna. Ale co sezon chcemy wychodzić z nową propozycją. Do stworzenia tej oferty potrzebujemy partnerów. Bo funkcjonowanie turystyki to obszar wielopłaszczyznowy. To nie tylko sama możliwość zwiedzania, ale również nocleg czy regionalna kuchnia – mówił marszałek.

Podkreślał też, że wiele historycznych zabytków remontowanych jest dzięki funduszom unijnym.

- Mam nadzieję, że także w przyszłej perspektywie unijnej będą pieniądze na zachwianie dziedzictwa kulturowego, bo jak widać, to dobre inwestycje - dodał Buła.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mówił, że obecnie ruszyły koncepcje nad wyznaczeniem szlaku, zmierzające do jego oznakowania. Nie wyklucza to w przyszłości rozszerzenia tych działań na inne zainteresowane podmioty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.